10 minut uważności, czyli jak pomóc dzieciom radzić sobie ze stresem i strachem

Podziel się :) - Udostępnij !


10 minut uważności ( czyli jak pomóc dzieciom radzić sobie ze stresem i strachem) to mistrzowskie połączenie wyników najnowszych badań naukowych i prostych, zrozumiałych rad  z rzadkimi retrospekcjami dotyczącymi olśnień, które sprawiły, że Goldie zajęła się kwestią szczęścia wśród dzieci. To frapująca lektura obowiązkowa dla wszystkich rodziców pragnących wychować skupione, zrównoważone i szczęśliwe dzieci.

~ Dan Buettner, „New York Times”, autor bestsellerów „The Blue Zone” i „Thrive”

10 minut uważności jak pomóc dzieciom radzić sobie ze stresem i strachem okładka książki

10 minut uważności – jak pomóc dzieciom radzić sobie ze stresem i strachem – informacje ogólne

 Autorzy: Goldie Hawn, Wendy Holden

Wydawnictwo: Laurum

Tłumaczenie: Michał Lipa

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Ilość stron: 268

Format: 141 x 218 mm

 Goldie Hawn – informacje o autorze

Goldie Hawn jest założycielką Hawn Foundation oraz międzynarodową działaczką na rzecz praw dzieci, a także entuzjastyczna promotorka świadomego życia. Ta nagrodzona Oscarem autorka, producentka i reżyserka jest także spełnioną matką i szczęśliwą babcią.W roku 2005 ukazała się jej bestsellerowa autobiografia zatytułowana „A Lotus Grows in the Mud” („Lotos wyrasta w błocie”).

Wendy Holden – informacje o autorze

Wendy Holden jest dziennikarką i autorką 25 książek, w tym powieści „The Sense of Paper”, opublikowanej w 2006 roku. Jest także współautorką wspomnień Goldie Hawn zatytułowanych „A Lotus Grows in the Mud”.

Co znajdziemy w książce „10 minut uważności. Jak pomóc dzieciom radzić sobie ze stresem i strachem”?

Na początku czeka na nas przedmowa dr med. Daniel J. Siegiel, gdzie przeczytamy:

Dzięki regularnym ćwiczeniom możemy przekształcić stan chwilowej świadomości w życiowy nawyk. Nawet 10 minut ćwiczeń dziennie może poprawić sposób funkcjonowania naszego mózgu. wystarczy wykonać kilka prostych kroków, żeby uwolnić się spod wpływu wewnętrznego „automatycznego pilota” otworzyć się na bieżące doświadczenia.

Badania dotyczące relacji miedzy rodzicami a dziećmi ujawniają, że jednym z najważniejszych czynników wpływających na rozwój maluchów jest umiejętność odzwierciedlania przez rodziców wewnętrznego świata umysłu.

W książce „10 minut uważności”  szczególna uwaga została poświęcona  dbaniu o rozwój emocjonalny dzieci. Goldie Hawn w 2003 roku założyła Hawn Foundation – „organizację typu non profit, która zainicjowała w szkołach podstawowych program edukacji społecznej i emocjonalnej pod hasłem MindUP. (…) Istotą programu MindUP jest przekazywanie dzieciom wiedzy na temat funkcjonowania ludzkiego mózgu.” Według autorki „Odkrywanie sposobu działania mózgu pozwala dzieciom zrozumieć, skąd biorą się emocje. Uczniowie stają się bardziej świadomi własnego zachowania i uczą się opanowywać i zmniejszać stres. (…) Po zdobyciu podstawowej wiedzy na temat działania mózgu, dzieci uczą się , jak ich myśli i uczucia wpływają na zachowanie. Poznają wpływ oddychania na mózg. Uczą się rozpoznawać doznania zmysłowe i wywoływane przez nie reakcje”. 
W książce „10 minut uważności” przeczytamy również o tym, do czego konkretnie dzieci na takich zajęciach są zachęcane, jakie efekty przynoszą zajęcia i dlaczego dzieci je tak bardzo lubią. Poniżej przedstawiam tylko część najważniejszych konkluzji dotyczących efektów realizacji programu:
  • wyższe oceny z czytania,
  • mniejsza absencja w szkole,
  • 25% zmniejszenie agresji podczas zabawy,
  • zwiększenie koncentracji


Kiedy dziecko zaczyna rozumieć, jakie znaczenie ma umysł, sposób przyswajania informacji zmienia się diametralnie. Ta świadomość zwiększa radość ze zdobywania wiedzy i wpływa na doświadczenie uczenia się.

~ dr med. Daniel J. Siegel

Dzięki książce „10 minut uważności. Jak pomóc dzieciom radzić sobie ze stresem i strachem” będziemy mogli sami „nauczyć dzieci, że to one kontrolują mózg, a nie na odwrót”. Dowiemy się jak działa mózg, oraz jak te informacje przekazać najmłodszym.

Dzieci są jak mokry cement – wszystko, z czym się zetkną, zostawia na nich swój ślad ~ Haim Ginnot

Kolejne strony książki „zawierają opis prostych, ale bardzo skutecznych sposobów uczenia się, niezbędnych technik oraz przekazywania ich dzieciom. Wykonując proste ćwiczenia z uważności przez zaledwie 10 minut dziennie, możesz nauczyć się kontrolować emocje i być bliżej dzieci wtedy, kiedy cię potrzebują. Większość podstawowych ćwiczeń zaprojektowano z myślą o wykonywaniu ich z dziećmi w wieku 5-12 lat, ale to tylko ogólna wskazówka”. Oczywiście ćwiczenia możecie wykonywać także z dziećmi starszymi, a nawet młodzieżą. Należy pamiętać jednak o tym, aby treść rozmowy dostosować do wieku dziecka, jego zdolności rozumienia oraz możliwości skoncentrowania uwagi. Książka ta na pewno Wam to ułatwi, gdyż zawiera przykłady takich rozmów, dzięki czemu wiadomo dokładnie o co chodzi i co, oraz w jaki sposób możemy powiedzieć. Są to oczywiście tylko sugestie, jednak bardzo ułatwiają zrozumienie tego co chcemy przekazać. Znajdują się tutaj także odpowiedzi na często przez dzieci zadawane pytania, co także ułatwia nam rozmowę. 
Oprócz poruszania tematyki działania mózgu i uważnego oddychania, dowiemy się jak ważne i dlaczego jest uważne odczuwanie: słuchanie, patrzenie, wąchanie, smakowanie, poruszanie się. Oprócz tego łatwiej nam będzie zrozumieć i przekazać naszym pociechom co to takiego i jaki wpływ mają na nas i nasze dzieci: optymizm, szczęście, wdzięczność, złość, smutek, strach, empatia, życzliwość. Dowiemy się co autorka rozumie pod pojęciem uważnego życia i jak to wszystko przekazać dzieciom, aby to zrozumiały i mogły świadomie korzystać z tej wiedzy.

Co sądzę o książce „10 minut uważności. Jak pomóc dzieciom radzić sobie ze stresem i strachem” ?

Muszę przyznać, że same z córką wykorzystałyśmy metodę oddychania, jako metodę na kontrolowanie emocji i radzenie sobie z nimi. Kingusia miała dość trudno zaadoptować się w przedszkolu. Była to dla niej zupełnie nowa sytuacja, z którą nie mogła sobie poradzić, tym bardziej trudno było jej pojąć dlaczego mamy tam nie ma, jeśli niektórzy rodzice (niestety) przebywali (przynajmniej na początku) razem z dziećmi, a ja nie. Na początku nie chciała nawet spróbować, jednak gdy już to zrobiła, sama powiedziała, że „to działa, pomaga”. Teraz córka (mimo, że ma dopiero 4 latka) sama stosuje tą metodę w sytuacjach dla niej stresowych. Dzięki świadomemu oddychaniu potrafi zapanować nad swoimi emocjami, nie tylko w przedszkolu. 🙂

Według mnie książka zawiera mnóstwo przydatnych informacji i wskazówek, dzięki którym naprawdę możemy pomóc dziecku w radzeniu sobie ze stresem i strachem, jaki może odczuwać. Pomimo, iż dla nas pewne rzeczy są oczywiste, dla naszych maluchów, a czasem i nastolatków pewne zagadnienia mogą stanowić wielki problem, z którym nie do końca wiedzą jak mają postępować i jak sobie poradzić z jego rozwiązaniem. Rozmowa z dzieckiem przede wszystkim, ale dzięki tej książce będziemy wiedzieć, jak taką „mądrą” rozmowę przeprowadzić.

A co o książce „10 minut uważności” sądzą inni?

Książka [Goldie] może pomóc wszystkim dorosłym – rodzicom, dziadkom i nauczycielom – podwójnie wykorzystać chwile spędzone z ukochanymi dziećmi i wspaniale przezywać czas poświęcony na kształtowanie ich umysłów w taki sposób, by mogły przez całe życie być szczęśliwe i odporne na stres.
~ Daniel Goleman, autor książki „Inteligencja emocjonalna”

Goldie wspaniale łączy osobiste refleksje i praktyczne wskazówki z przystępnym wyjaśnieniem mechanizmu funkcjonowania układów mózgu odpowiedzialnych za skupianie uwagi i emocje. Korzystając z dorobku neurologii, promuje ważną kulturową zmianę w dziedzinie rodzicielstwa i edukacji.
~ drAmishi Jha, neurolog i wykładowca psychologii na Uniwersytecie Miami

Dziękuję Wydawnictwu Laurum za możliwość zrecenzowania książki, oraz zachęcam Was do odwiedzin.

http://www.laurum.pl/


Podziel się :) - Udostępnij !

Może Maxi Zestaw 40 Pastelowych Planerów ArtMama? (kliknij tu)

Chcesz Karty Pracy - Litery? (kliknij tu)

Chcesz Kolorowankę Dla Dziecka? (kliknij tu)

A może Zestaw 17 Planerów? (kliknij tu)

1 Komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *