22 wskazówki jak zachęcić dziecko do czytania

Podziel się :) - Udostępnij !

Dziecko, szczególnie małe jest ciekawe świata. To samo tyczy się ciekawości do książek, postarajmy się zatem tą ciekawość pielęgnować, zachęcać dziecko do czytania i nie zniechęcać. Niestety wiele źródeł podaje, że „statystyczny” człowiek nie przeczytał w swoim życiu zbyt wiele książek.  My, jako rodzice możemy się przyczynić do tego, aby nasze dziecko książki kochało … lub nienawidziło!

Dzisiejsze czasy nie są sprzyjające czytaniu książek … nie raz słyszałam podobne stwierdzenia. Prawdą jest, że teraz dzieci mają większy dostęp do telewizora, tabletu, czy nawet komórki rodziców (a nawet swojej). Nie zmienia to jednak faktu, że czytania nic nie zastąpi. I nie zgodzę się nigdy ze stwierdzeniem, że dziecko, które często ogląda bajki, sięga po tablet itp. nie zainteresuje się „czymś takim” jak książka. Moja córka bowiem musiałaby do książki nigdy nie zajrzeć, a nie ma u nas dnia bez czytania.

Poniżej przedstawię się Wam 22 wskazówki jak zachęcić dziecko do czytania książek:

1) Jak zachęcić dziecko do czytania – Wspólne czytanie

Kto powiedział, że dziecko musi czytać samo? Czytajcie wspólnie z dzieckiem. Jeśli nie macie zbyt wiele czasu możecie wybierać na początek książki, które zawierają w sobie krótkie bajeczki, wierszyki, lub po prostu czytać dłuższą książkę za każdym razem po jednym rozdziale.

2) Jak zachęcić dziecko do czytania – Książki z obrazkami

Przy małych dzieciach fajnie jest zacząć od czytania książek, które są ciekawie i kolorowo ilustrowane. Dobrze, aby na jednej stronie nie było zbyt dużo tekstu – dzięki temu Ty czytasz, a dziecko szczegółowo ogląda ilustracje czytanego przez Ciebie tekstu.

3) Jak zachęcić dziecko do czytania – Obrazki w treści

Jest na rynku kilka pozycji dzięki którym możecie czytać wraz z dzieckiem, nawet jeśli jest ono jeszcze bardzo małe. Dla maluszków wybierajcie książeczki, które na jednej stronie mają duży obrazek i podpis pod nim, np. warzywa, owoce, zawody itp. Dziecko przy okazji poszerza swoje słownictwo, uczy się także wielu rzeczy. Dla przedszkolaków polecam książki, które mają obrazki wplecione w treść czytanej bajki. Naprawdę ciekawie czyta się wraz z dzieckiem, gdy czytamy np. „Dawno temu za (rysunek lasu) i małą rzeczką, żyła (rysunek owieczki), która miała na imię … ” itp. Dzięki takim pozycjom dziecko czuje się potrzebne, czuje że także uczestniczy w czytaniu, wie iż również coś wnosi swoją obecnością. A nie raz powstają przy tym mega śmieszne sytuacje. 🙂

4) Jak zachęcić dziecko do czytania – Wymyślajcie bajki razem

Ciekawą zabawą, w którą Kinia bardzo lubi się bawić jet wspólne wymyślanie bajek. Zaczynamy np. „Pewnego dnia mały zajączek” i zadajemy dziecku pytanie: „Co zrobił?”, a dziecko wymyśla np. „zjadł marchewkę” my dodajemy „kolory czerwonego” i pytamy „która była jaka?” dziecko może nam odpowiedzieć mała, duża, lub uśmiechnięta … itd. Dzięki takim zabawom dziecko rozwija swoją wyobraźnię, a nie raz powstają świetne bajki przy których pękamy ze śmiechu. Na koniec możemy zawsze dodać, choćby żartobliwie: „Jeszcze kilka takich bajek i napiszemy ciekawą książkę”, lub coś podobnego, dzięki czemu dziecko skojarzy zabawę z czytaniem, a jeśli zabawa była przyjemna to i czytanie może być przyjemne.

5) Jak zachęcić dziecko do czytania – Co tu pisze?

Kingusia nie raz pytała mnie: „co tu pisze?” – i tutaj jako rodzic mamy dwa wyjścia: albo odpowiemy dziecku (czasami co chwilkę przerywając bajkę), lub po prostu zignorujemy (lub co jest opcją najgorszą z możliwych odpowiemy na odczepnego: „a nic!”). Dzięki naszemu postępowaniu dziecko książką się zaciekawi, lub ją znienawidzi. Ja zawsze wybieram pierwsze wyjście. Jeśli staje się to dla mnie zbyt męczące mówię coś w stylu: „skończymy czytać tą stronę do końca i zrobimy sobie przerwę”.

6) Jak zachęcić dziecko do czytania – Pozwól wybierać

Pozwól dziecku wybrać książkę, którą chciałoby przeczytać/ którą Ty miałbyś mu przeczytać. Niech książka go zaciekawi. Może okładka przyciągnęła jego uwagę, a może nietypowy kształt? Jeśli dziecko nie może się zdecydować możesz pokazać mu kilka pozycji i króciutko opowiedzieć o czym ona jest, np. o kotu, księżniczce, smoku itp. Możesz też zapytać o czym dzisiaj chciałoby bajki posłuchać

7) Jak zachęcić dziecko do czytania – Uczyń z czytania rytuał

Niech wieczorne czytanie stanie się waszym rytuałem. U nas tak właśnie jest. Nie ma dnia bez czytania bajek na dobranoc. Tak, bajek, bo rzadko kiedy kończy się na jednej. 🙂 Jeśli jest naprawdę późno wybieramy króciutkie bajeczki (pokazuję kilka pozycji i pozwalam Kinii wybrać jedną), lub kilka wierszyków. Jeśli mamy więcej czasu czytamy dłuższe książki, lub kilka pod rząd. Gdy córka kładzie się spać zawsze przygotowuje bajkę, którą jej czytam.

8) Jak zachęcić dziecko do czytania – Nie konkuruj z książkami

Nigdy nie karz dziecku czytać na siłę. Jeśli nie chce dziś słuchać bajki ok. Odpuść. Spróbuj jutro lub za godzinę. Jeśli woli tablet, czy komputer nie zabraniaj – i tak mu się znudzą! Możesz czytać sam … książki dla dzieci. Możesz się nimi zachwycać „na głos”, możesz pokazywać fajne ilustracje członkom rodziny, lub … misiom i lalkom. Dziecko to na pewno zainteresuje. Nie rób jednak tego po 5 minutach gdy zaczęło grać w ulubioną grę, lub gdy w telewizji właśnie zaczęła się ulubiona bajka twojej pociechy. Spraw, aby dziecko nie musiało wybierać, a po książkę mogło sięgnąć zawsze, gdy będzie miało na to ochotę. Muszę się Wam przyznać, że nawet gdy gdzieś jedziemy (nieważne gdzie: sklep, babcia, wycieczka itp.) zawsze mamy co najmniej jedną książkę ze sobą!

9) Jak zachęcić dziecko do czytania – Nie rób z książek kary i nie rozkazuj

Nie mów nigdy: „Teraz poczytamy książkę”, „Siądź obok i słuchaj”, „za karę przez godzinę masz siąść do książki i czytać”! NIGDY tego nie rób. Postaraj się, aby dziecko nie miało ŻADNYCH złych wspomnień z książką, aby ta ZAWSZE kojarzyła mu się z przyjemnością. Możesz zrobić karę z braku czytania! Chociaż nie rób tego zbyt często. Gdy Kinia jest czasem niegrzeczna (jak każde dziecko), lub nie chce iść spać  zdarza mi się powiedzieć coś w stylu: „jest już późno, jeśli się nie położysz do łóżka to dzisiaj nie będziemy czytać bajki na dobranoc” – zawsze idzie wtedy spać! Nie wiem jak inne dzieci na to zareagują, ale u nas to ZAWSZE działa.

10) Jak zachęcić dziecko do czytania – Dopasuj książkę

Jeśli twoje dziecko dopiero uczy się czytać podsuwaj mu pozycje, które nie mają zbyt dużo tekstu. Jeśli od początku będzie czuło dyskomfort – zniechęci się do czytania. Jeśli dziecko jest jeszcze małe, ale ma ulubioną postać, jak np. samochody, księżniczki, żółwie itp. wybieraj na początek bajki, w których oni występują. Dziecko lubi konkretną bajkę? Kup książkę napisaną na jej podstawie.

11) Jak zachęcić dziecko do czytania – Wzbudzaj ciekawość

Jeśli dziecko uczy się czytać możesz sam poczytać mu część bajki i przerwać w najbardziej emocjonującym momencie … dziecko zapewne samo weźmie książkę do ręki i dokończy czytanie. 🙂 Możesz go potem zapytać o dalsze losy bohaterów.

12) Jak zachęcić dziecko do czytania – Wspólne zakupy i wybór

Jeśli twoje finanse na to pozwalają zabierz dziecko do księgarni i pozwól mu samemu wybrać jakąś książkę. Jeśli nie chcesz na początku wydawać pieniędzy (lub nie możesz sobie na to pozwolić) zawsze możecie wspólnie wybrać się do biblioteki. 🙂 Książka wybrana samemu na pewno zaciekawi bardziej niż taka, w której trzeba się doszukiwać zalet.

13) Jak zachęcić dziecko do czytania – Pokaż, że ty też czytasz

Jak wiadomo dzieci kochają naśladować … szczególnie dorosłych. Zatem czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj. Niech dziecko widzi, że czytanie sprawia ci radość i wywołuje uśmiech na Twojej twarzy. Jeśli coś jest przyjemne dla dorosłych, to dla dzieci pewnie też takie będzie … Niejedno dziecko tak właśnie myśli (jeśli nie wszystkie). 🙂

14) Jak zachęcić dziecko do czytania – Kieszonkowe na książkę

Możesz założyć specjalną skarbonkę, którą nazwiesz np. nowa książka. 🙂 Dawaj dziecku co pewien czas (np. raz w tygodniu) pewna sumę pieniędzy, a na koniec miesiąca idźcie razem do księgarni i niech nasza pociecha wybierze sobie to na co ma ochotę. Podejrzewam, że książka kupiona za własne pieniądze będzie chętniej czytana niż nawet taka, którą dziecko dostanie w prezencie. Kinia już teraz ma „swoje pieniążki”, które bardzo często chce przeznaczyć na zakup nowych książek.

15) Jak zachęcić dziecko do czytania – Dbaj o dostępność

Zadbaj, aby dziecko zawsze mogło sięgnąć po swoja ulubioną książkę. Zróbcie wspólnie biblioteczkę z książek dla dzieci. Na pewno prędzej czy później któraś dziecko zaciekawi. A jeśli będą dostępne „pod ręką” malca, tym częściej i chętniej po nie sięgnie. Zadbaj też o to, aby były umieszczone dość nisko, tak aby dziecko samo mogło po nie sięgać nie musząc prosić nikogo o pomoc.

16) Jak zachęcić dziecko do czytania – Rozwiązuj zadania z dzieckiem

Nie wszystkie książki służą tylko do czytania. Pokaż dziecku, że tutaj można dorysować szlaczek, a tak przykleić naklejkę. Dzięki temu dziecko skojarzy książki ze świetną zabawą i wspólnym spędzaniem czasu.

17) Jak zachęcić dziecko do czytania – Dyskutuj z dzieckiem o książkach

Gdy przeczytasz dziecku bajkę, lub zrobi to samo porozmawiaj z nim o danej pozycji. Może coś mu się nie spodobało, lub bardzo go zauroczyło? Może język był trudny, lub nie wszystko zrozumiałe? Może nowy bohater jest teraz dla niego wzorem do naśladowania, a może ilustracje były tak piękne, że dziecko chętnie ci je pokaże?

18) Jak zachęcić dziecko do czytania – Zamieniajcie się rolami

Możecie nawzajem sobie czytać! Ty czytasz jedna stronę, a potem zmiana i dziecko czyta bajkę Tobie. Pamiętaj tylko, aby tutaj nie okazywać zniecierpliwienia, gdyż dziecku zrobi się po prostu przykro. Możecie też pobawić w „czytanie bajki mamie/ tacie”, lub podpowiedzieć dziecku, że fajną zabawą jest np. czytanie misiowi, czy innej ulubionej zabawce. Kinia często czyta misiom (na razie na niby, raczej opowiadając obrazki, jednak od czegoś zacząć trzeba). 🙂

19) Jak zachęcić dziecko do czytania – Zróbcie książkę

Lub zrób ją samemu i wręcz dziecku w prezencie. Wklej do niej Wasze zdjęcia i podpisz krótko. Możesz stworzyć historię życia dziecka i praktycznie wszystko – tutaj ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. Oprócz zdjęć możesz użyć fotografii z gazet, czy wydruków z internetu. Taka forma na pewno dziecko zaciekawi i będzie chciało wiedzieć co jest napisane pod danym obrazkiem, czy zdjęciem.

20) Jak zachęcić dziecko do czytania – Zabawy z książką

Przeczytaliście wspólnie jakąś książkę? Świetnie. Teraz pora to wykorzystać! Zróbcie teatrzyk odgrywając role głównych jej bohaterów. Wymyśl quiz, poszukaj lub sam stwórz labirynt, rebus, czy krzyżówkę na jej podstawie. Książka nie miała ilustracji? Nic straconego – sami je zróbcie.Połącz przyjemne z pożytecznym.

21) Jak zachęcić dziecko do czytania – Zwróć uwagę na dotyk

Już malutkie dzieci, które z książką nie miały zbyt dużo wspólnego, a bajek jeszcze nie rozumieją także niech zobaczą co to jest „ta książka”. Niech dotkną, może nawet pomną, poliżą, potrząsną nią … Teraz mamy bardzo duży wybór książek, nawet takich dla małych dzieci. Gdy Kinia była malutka już wtedy bawiła się książkami – dosłownie bawiła. Najpierw zapoznała się z książkami materiałowymi, gdzie były narysowane zwierzątka, a różne elementy książeczki szeleściły, migotały, świeciły się, wystawały, miały różną strukturę, różne kształty itp. Potem przyszła pora na książki z grubymi kartkami (niestety kilka skończyło marnie, bo ciekawość „jak to jest sklejone” zwyciężyła, a klej okazał się za słaby). Następnie były książki z krótkimi bajeczkami, aż po dziś dzień gdzie czytamy praktycznie każdą książkę dla dzieci niezależnie od jej formatu, struktury i objętości.

22) Jak zachęcić dziecko do czytania – Pytaj

Przy wspomnianych wyżej książeczkach dla mniejszych dzieci pytaj. Pytaj co jest na danej ilustracji, jaką minę ma ta dziewczynka, jaki kolor spodni ma ten chłopczyk, co ten misiu ma na głównie? Połącz czytanie ze świetną zabawą, przy okazji której dziecko wiele się nauczy. Dziecko nie zna odpowiedzi? Nic nie szkodzi. Wszystkiego można się nauczyć! Jak nie wie to mu powiedz, po kilku powtórzeniach na pewno zapamięta. To właśnie dzięki książkom Kinia nauczyła się kolorów po polsku i angielsku, nauczyła się liczyć do 10 i rozwinęła tak swoją wyobraźnię, że wiele rzeczy nigdy nie przyszłoby mi do głowy, a ona opowiada o nich jakby opowiadała  bajkę, którą przed chwilą widziała w telewizji

Zachęć dziecko do czytania – Pamiętaj jednak o jednej ważnej zasadzie

– najlepiej, abyś książkę najpierw przeczytał samemu! Dlaczego? Dzieci nie raz biorą „na serio” i nie raz jako przykład do naśladowania lub co gorsza normę (szczególnie te młodsze) to co robią bohaterowie czytanych książek. Niestety, ale czasem zdarzają się książki, które nigdy nie powinny zostać wydane, przynajmniej nie jako bajki czy wiersze dla dzieci. Przykład? Dziewczynka siedząca na oknie, czy zjeżdżanie po poręczy aby zrobić na złość mamie itp. Każdy jest dobry w swojej profesji i tak jak oczywiste jest, że na http://finka.pl/ znajdziesz profesjonalne programy księgowe dla firmy, tak dziecko powinno znaleźć w tobie przewodnika, który może pokazać mu jak wiele zalet niesie za sobą czytanie książek, a przy okazji jest świetną zabawą. Życzę Wam, aby kiedyś Wasze dziecko podeszło do Was i tak jak kilka dni temu Kinia do mnie powiedziało do Was:”Mamo, nauczysz mnie czytać?”

A Wy macie jakieś swoje sprawdzone sposoby na zachęcenie dziecka do czytania? Czytacie swoim pociechom bajki na dobranoc?

Podziel się :) - Udostępnij !

Może Maxi Zestaw 40 Pastelowych Planerów ArtMama? (kliknij tu)

Chcesz Karty Pracy - Litery? (kliknij tu)

Chcesz Kolorowankę Dla Dziecka? (kliknij tu)

A może Zestaw 17 Planerów? (kliknij tu)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *