Duszki z filcu pokazujące emocje

Podziel się :) - Udostępnij !

Dziecko, tym bardziej małe dziecko nie zawsze potrafi poradzić sobie ze swoimi emocjami. Ile razy jesteśmy świadkami tupania nogami, czy innego objawu złości i tym podobnych emocji, z którymi taki maluch nie zawsze potrafi sobie poradzić. Jak zatem pomóc dziecku opanować emocje? O emocjach trzeba przede wszystkim rozmawiać, nazywać je po imieniu, podsuwać dziecku rozwiązania, z których może skorzystać w kłopotliwych i trudnych dla niego sytuacjach. Jak jednak zrobić to mądrze i tak, aby przekaz do dziecka dotarł? Myślę, że dobrym rozwiązaniem jest tutaj nauka poprzez zabawę. I tak oto zrobiłam ostatnio taki oto zestaw duszków pokazujących swoje emocje, które możemy wykorzystać na różne sposoby.

Jedną z moich propozycji jest nazwanie poszczególnych emocji: czym się objawiają, jak sobie z nimi radzić. Dzięki niebieskiemu duszkowi pokażemy dziecku jak fajnie jest się śmieć, cieszyć,czy uśmiechać. Mamy wtedy wesołą minkę, właśnie tak jak ten duszek:
 Żółty duszek pomoże dziecku przybliżyć takie emocje jak złość, czy smutek i towarzyszący im często płacz:
Zdziwienie i zaskoczenie? Tutaj z pomocą przychodzi nam biały duszek:
A co ze zmieszaniem? Gdy dziecko nie do końca wie jak ma zareagować na daną sytuację? Ma wybuchnąć złością, płaczem, a może obrócić wszystko w żart i się po prostu uśmiechnąć? Tutaj pomoże nam zielony duszek:
 Następnie wszystko zależy od naszej wyobraźni i od tego jak to wszystko przedstawimy dziecku. Duszki, to pacynki, które po założeniu na palec zamieniają się postacie, które mówią, czują i pokarzą dziecku jak radzić sobie w trudnych dla niego sytuacjach.
Również dziecko może samo pobawić się pacynkami, co na pewno sprawi mu dużo frajdy i przyjemności, przynajmniej Kinia była zachwycona zabawą nimi. 🙂
A Wy jakie macie sposoby na radzenie sobie z dziecięcymi emocjami? A może też chcecie takie duszki, które chętnie Wam pomogą i wyjaśnią dziecku jak mają sobie radzić ze swoimi emocjami? Jeśli jesteś zainteresowana/-y duszkami to napisz na mama.asialm@gmail.com, a wykonam je również  dla Ciebie i Twojego dziecka. 🙂

Podziel się :) - Udostępnij !

Może Maxi Zestaw 40 Pastelowych Planerów ArtMama? (kliknij tu)

Chcesz Karty Pracy - Litery? (kliknij tu)

Chcesz Kolorowankę Dla Dziecka? (kliknij tu)

A może Zestaw 17 Planerów? (kliknij tu)

18 Comments:

  1. Kurczę, fajny pomysł z tymi pacynkami. Z filcu można tworzyć prawdziwe cuda. Ja swego czasu szyłam więcej, ale teraz brakuje mi na to czasu.

  2. Świetne pacynki. Trochę kreatywności i można stworzyć bardzo ładne i przyjemne zabawki.

  3. Świetne te duszki dziecko uczy się przez zabawę, nie ma nic lepszego:))

  4. Martyna Knapińska

    Świetne są te mini zabaweczki napewno się nadają na teatrzyk jak i do zabawy 🙂 !
    http://iggynaturalblog.blogspot.com/

  5. Adriana Krynicka

    U mnie na szczęście Zosia (ma już 3 latka) i najczęściej mówi co jej leży na wątrobie 🙂 ale duszki to fajny pomysł 🙂

  6. Jarosław Migdalski

    Fajne duszki u mnie wiele acz nie wszystkie emocje koił misiu, naprawdę świetny pomysł.

  7. Super są te duszki… Takie urocze, nawet gdy mają skrzywioną minke 😉 . Bardzo fajny pomysł na " lekcje" o emocjach 🙂 .
    Możecie pobawić się też w taki sposób że Córcia pokazuje jakąś emocje a Ty zgadujesz i na odwrót 🙂

  8. Świetny pomysł. Nauczenie dziecka nazywania emocji to dość duże wyzwanie, bo są to pojęcia abstrakcyjne. Ale ich zrozumienie ułatwia mu życie.

  9. To jest świetne miałaś niesamowity pomysł.
    Pozdrawiam

  10. Świetny pomysł a duszki jakie śliczne!

  11. Te duszki są rewelacyjne, świetny pomysł 🙂

  12. Nie mam jeszcze dzieci, ale wydaje mi się, że to świetny pomysł. Wspaniałe duszki!

  13. Dla mnie świetny pomysł. Szkoda, że nie miałam takich duszków jak moje dziecko było małe. Bardzo przydatne i śliczne.

  14. Rewelacyjny pomysł, bardzo mi się podobają duszki:}. Ja pozwalam moim dzieciom wyrzucić złe emocje i kiedy są już w miarę spokojne – rozmawiamy.

  15. pomysłowe duszki 🙂 emocje to bardzo rozległy temat, dorośli mają czasem problem i nie radzą sobie ze swoimi emocjami, a co dopiero maluchy, dla których świat emocji to tylko jeden ze światów, które muszą ogarnąć; u nas daje radę przytulanie, czytanie bajek i czasem właściwie przeczekanie, bo emocjonalny dwulatek jest jak iskierka zapalna, szybko się zapala, po sekundzie gaśnie i przechodzimy do przerwanych zabaw czy czynności dnia codziennego 🙂

  16. Jakie cudne.:)
    Ja to drąże temat aż puszczą parę…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *