Jajo, kura i te sprawy. O rzeczach prostych i ważnych

Podziel się :) - Udostępnij !

Jak to się dzieje, że z małego nasionka wyrasta ogromne drzewo? co piszczy w trawie? czym jest miłość? jak powstaje chleb? Które ptaki odlatują na zimę do ciepłych krajów, a które zostają? Dlaczego niebo jest niebieskie? Skąd się bierze miód? – odpowiedź na te i inne pytania znajdziemy w książce dla dzieci „Jajo, kura i te sprawy. O rzeczach prostych i ważnych”. 

 Z ogólnych informacji o książce:
Tytuł: Jajo, kura i te sprawy. O rzeczach prostych i ważnych.
Autor: Patrycja Woy-Wojciechowska
Ilustracje: Aleksandra Lis
Wydawnictwo: Burda Książki
Oprawa: twarda
Ilość stron: 142
Format: 16,5 x 21,5 cm

Książka Jajo, kura i te sprawy. O rzeczach prostych i ważnych” została podzielona na trzynaście rozdziałów: 
Od zera do ziarenka, 
Cztery pory roku, 
Patrz w niebo, policz chmury,
Rzeki i jeziora,
Co w trawie piszczy,
Bocian i żaby, 
Królestwo ptaków,
Zwierzęta hodowlane,
Jak powstaje,
Zrób to sam!,
Dlaczego warto zdrowo jeść?,
Ekologia,
Ważne pytania.
W każdym z rozdziałów znajdziemy wiele ciekawych informacji, odpowiedzi na pytania nurtujące niejedno dziecko, jak i piękne, barwne ilustracje:
Gdy Kinia zobaczyła te ilustracje od razu nasunęło jej się mnóstwo pytań. Na szczęście książka ta pozwoliła mi wyjaśnić jej wiele rzeczy i zrozumieć jak np. z małego ziarenka może wyrosnąć tak ogromne drzewo:
 W innym miejscu została poruszona tematyka zmieniających się pór roku. Jak widać poniżej przy okazji dziecko ma okazję do poznania wielu ciekawostek, jak chociażby kształt liści z różnych drzew:
Ważniejsze rzeczy są specjalnie zaznaczane. Może to być tekst idealnie wkomponowany w jakąś ilustrację, czy też coś na kształt karteczek przypiętych do książki

Czasem spotykamy się tutaj z listami, dzięki którym dziecko dość szybko przyswaja sobie informacje. Brak jest wtedy zbędnych opisów, a jedynie same konkrety, jak choćby poniżej – zwierzęta, które są aktywne nocą, czy też zdrowe i niezdrowe jedzenie, lub spis ptaków, które odlatują na zimę do ciepłych krajów i tych, które zostają u nas.

Dzięki informacjom, które w ciekawy sposób zostały tutaj przedstawione dziecko przy okazji nauczy się wielu nowych rzeczy, jak chociażby rodzaje chmur, które możemy spotkać na niebie, czy też łączenie kolorów i ich podział na podstawowe i pochodne.

Wszystko zostało przedstawione w ciekawy dla dziecka sposób. Część rzeczy jest idealnie zilustrowana, co odzwierciedla w 100% to, o czym czytamy (np. jak wygląda „klucz”, który tworzą lecące ptaki). Także takich ciekawostek jak to, że bocian jednego dnia może przelecieć nawet siedemset kilometrów jest tutaj całe mnóstwo.
Oprócz mnóstwa ciekawostek znajdziemy również instrukcje jak zrobić wiele ciekawych rzeczy. M.in. dziecko samo, lub z naszą pomocą i instrukcjami zawartymi w książce będzie w stanie zrobić karmnik dla ptaków, stemple z ziemniaków, potwory z warzyw, makaronowe naszyjniki i inne ciekawe rzeczy.

W Jajo, kura i te sprawy znajdziemy także teksty, które potrafią rozśmieszyć zarówno małego jak i dużego. 🙂 Tak się na przykład stało podczas czytania o kozie, która to potrafi zjeść nawet pranie. 🙂

 A jak powstaje chleb, czy miód? Łatwo się tego dowiedzieć czytając rozdział „Jak powstaje…

Sprawy związane z żywieniem także zostały tutaj poruszone. Co jest zdrowe, a co najlepiej ograniczyć? Gdzie i jakie witamy znajdziemy? Wystarczy zagłębić się w lekturę „Jajo, kura i te sprawy” a wszystko będzie jasne. A może Wasze dzieci lubią gotować? Mogą zatem pomóc Wam w przyrządzeniu pysznych potraw, bo także i ciekawe przepisy znalazły się na kartach tej pozycji. Co powiecie na daktylowe kulki, ciasteczka owsiane, czy placki z cukinii?

Twoje dziecko śmieci? Nie wyrzuca śmieci do kosza? Wystarczy pokazać mu zatem kilka kartek znajdujących się w tej książce, aby zrozumiało jak ważne jest nie tylko wyrzucanie śmieci, ale i ich segregacja, dzięki której i recyklingowi możemy cieszyć się nowymi rzeczami wytworzonymi właśnie z nich. Dzięki propozycji przedstawionej w książce nasza pociecha sama będzie miała okazję się o tym przekonać. 🙂 Jak widzimy na poniższym zdjęciu niektóre rzeczy są tak tłumaczone dziecku, aby łatwiej mu było je zrozumieć:

 No dobra, nasza pociecha po przeczytaniu tej książki jest już o tyle mądrzejsza i może nawet zacznie zwracać uwagę na to, czego wcześniej nie dostrzegała. Ale autorka poszła tutaj o krok dalej i postarała się wyjaśnić dzieciom także zagadnienia związane z uczuciami, jakie człowiekowi mogą towarzyszyć. W ostatnim rozdziale znajdziemy odpowiedzi na tak ważne pytania, jak: „Czym jest szczęście?”, „Czym jest miłość?”, „co to znaczy być tolerancyjnym?”, Kogo można nazwać dobrym człowiekiem?, „co to znaczy ćwiczyć charakter?”, „Dlaczego warto pomagać innym?”, „Co to znaczy sprawiać komuś przykrość?”, „czego się boję?”, „Czym jest dla ciebie smutek?”, „O czym marzysz?”. W rozdziale tym dziecko ma szansę zapoznać się ze zdaniem innych na temat przedstawianego zagadnienia, a także wyrazić swoją opinię, którą samo, lub Ty jako rodzić możesz zapisać w wyznaczonym do tego miejscu. 🙂
Książka „Jajo, kura i te sprawy. O rzeczach prostych i  ważnych” mnie osobiście zachwyciła. Kingusi także bardzo przypadała do gustu. Według mnie porusza ważne kwestie, a także mówi o tym co dzieci ciekawi. Czytanie jej zawsze musiałam sama przerywać, gdyż Kinia chciała „jeszcze, jeszcze” nawet jeśli była to już późna godzina co świadczy o tym, że książka naprawdę mocno ją zaciekawiła.

 Dziękuję Wydwnictwu Burda Książki za możliwość zrecenzowania książki i zapraszam Was do odwiedzin:

http://www.burdaksiazki.pl/


Podziel się :) - Udostępnij !

Może Maxi Zestaw 40 Pastelowych Planerów ArtMama? (kliknij tu)

Chcesz Karty Pracy - Litery? (kliknij tu)

Chcesz Kolorowankę Dla Dziecka? (kliknij tu)

A może Zestaw 17 Planerów? (kliknij tu)

4 Comments:

  1. ile rozmaitości! i jakie proste odpowiedzi na niektóre pytania
    też podoba mi się rozdział o uczuciach i emocjach

  2. Fajne, podoba mi się, że jest i o miłości, i o zaćmieniu, i nawet o tym jak rośnie drzewo. Przy takim przeglądzie tematów nie ma mowy o nudzie!

  3. Praktyczna ksiazka do uczenaia dzieci.
    http://agnesczytaipisze.blogspot.co.uk/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *