Rozmowy z córką

Podziel się :) - Udostępnij !

Każdą mamę, która ma córkę czeka nieskończenie wiele rozmów, tłumaczeń i towarzyszenia przez życie. Nie zawsze jednak do końca wiadomo jak dane zagadnienie ugryźć, co zabronić, a na co pozwolić, jaka decyzja będzie tą właściwą? W podjęciu wielu z nich może nam pomóc lektura książki „Rozmowy z córką. Kilka spraw, o których koniecznie powinnaś z nią porozmawiać” autorstwa Vicky Courtney.

Z ogólnych informacji o książce:
Autor: Vicky Courtney
Tytuł:  Rozmowy z córką. Kilka spraw, o których koniecznie powinnaś z nią porozmawiać
Tytuł oryginału:  5 Conversations You Must Have With Your Daughter
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Vocatio
Wydawca oryginału:    B&H Publishing Group
Format:    125×195 mm
Oprawa:    miękka
Liczba stron:    296
Od autorki:
„Trudno jest w dzisiejszym świecie wychowywać córkę. Nie jestem osobą, która owija w bawełnę; to, co napisałam w tej książce, dla niektórych może być bolesne, niekiedy nawet szokujące. Tytułowe rozmowy przeprowadziłam ze swoją córką – a później powtarzałam je bez końca. Ich cechą charakterystyczną jest to, że tak naprawdę nigdy się nie kończą. Zaczynamy, gdy córka jest jeszcze mała, a potem toczymy je bezustannie przez wiele lat. Nie można przestać mówić, nawet wtedy, gdy latorośl zatyka uszy i wywraca oczami. Przeciwnie – jeszcze bardziej trzeba się wówczas starać! I modlić się! Prosić Boga o siłę, mądrość i zrozumienie. Samej można nie dać rady; potrzebna jest boska pomoc.

Aż trudno uwierzyć, jak prędko przyjdzie pora wyjazdu naszych dziewczynek na studia lub do pracy. Mam nadzieję, że kiedy nadejdzie ten czas, każda z was poczuje satysfakcję, że dobrze wykonała powierzone jej zadanie przygotowania córki do dorosłości. I nie martwcie się, Bóg wcale nie szuka idealnych matek, które wychowują idealne córki. On szuka niedoskonałych matek, które wychowują niedoskonałe córki w niedoskonałym świecie…ale, że czynimy to dla Jego cwały, powierzając Mu nasze dzieci i żywiąc nadzieję, że On dalej wszystkim dobrze pokieruje.”

Książka napisana jest w bardzo przystępny sposób. Całość została podzielona na 5 głównych rozmów, a każda z nich zawiera od trzech do pięciu rozdziałów. Jaką tematykę porusza autorka? Według mnie są to tematy, które każda matka z córką poruszyć powinna. M.in. spotkamy się tutaj z tematyką własnego ciała – jego tolerancją, odchudzaniem, dorastaniem, zostały także opisane takie tematy jak seks, małżeństwo, macierzyństwo, cnota, czy wpływ mediów na psychikę dziecka.
Nie mogę powiedzieć, że zgadzam się w 100% z tym co autorka pisze, gdyż na niektóre sprawy mam odmienne zdanie, jednak muszę przyznać, iż książka jest bardzo ciekawa i godna uwagi. Wiele poruszanych spraw jest w przystępny sposób wytłumaczona, głównie na podstawie własnych doświadczeń autorki. Zresztą jak sama napisała w książce to, iż w jej przypadku pewne metody zadziałały nie można mówić, iż zadziałają w taki sam sposób u kogoś innego. Niemniej jednak lektura tej książki znacznie przybliżyła mi wiele spraw, na które warto zwrócić uwagę, jak odpowiadać na trudne pytania, jakich używać argumentów itp. Na pewno co pewnien czas będę wracała do tej pozycji, gdyż nie jest to książka którą wystarczy raz przeczytać i odłożyć na półkę. 
Powinnam sięgnąć po tą książkę mają córkę w jakim wieku? W każdym. Nigdy nie jest za późno na jej lekturę, nie jest też za wcześnie. Opisane sytuacje i porady mogą nam się przydać zarówno u kilkuletniej dziewczynki, jak i nastolatki.
Co najbardziej podoba mi się w książce? Podejście autorki. Niczego nie narzuca, a jedynie mówi jak sama poradziła sobie z danym problemem, jak sama postąpiłaby w danej sytuacji, a przede wszystkim przedstawia wiele faktów. Pisząc książkę sięgała nie tylko do własnych doświadczeń, ale także informacji dostępnych w mediach, innych książkach itp. Fakty, badania i własne doświadczenie to według mnie bardzo dobre połączenie, które udało się zebrać w spójną całość i umieścić na kartkach tej książki. 
Co kilka stron ważne i/lub ciekawe  informacje zostały specjalnie oznaczone. Jak? w postaci koła z szarym tłem. Oto kilka z nich:
„Niezadowolonych ze swojego ciała jest 53% amerykańskich trzynastolatek, a wśród siedemnastolatek odsetek ten wzrasta aż do 78%.”

„Skoncentrujcie się na propagowaniu zdrowego odżywiania, a nie stosowania diet.”

„Musimy być przykładem dla naszych córek i pogodzić się z procesem starzenia.”

„Jeśli chodzi o komplementowanie wyglądu naszych dzieci, szczególnie we wczesnych latach, musimy znaleźć zdrową równowagę i robić to z umiarem”

„Rodzice typu „kumple”. Nie ma nic złego w przyjaźni ze swoim dzieckiem – o ile przede wszystkim jest się jego rodzicem!”

„Jeśli nasze dzieci nie potrafią wziąć pod uwagę całego ryzyka idącego za jakimś czynem, musimy wkroczyć do akcji i chronić dziecko przed nim samym.”

Książkę jak najbardziej polecam i zachęcam do przeczytania jej minimum dwa razy, a najlepiej powracać do niej w miarę potrzeby i dorastających córek. 🙂

Dziękuję Oficynie Wydawniczej Vocatio za możliwość zrecenzowania tej książki i zachęcam Was do odwiedzin:

http://www.vocatio.com.pl


Podziel się :) - Udostępnij !

Chcesz Karty Pracy - Litery? (kliknij tu)

Chcesz Kolorowankę Dla Dziecka? (kliknij tu)

A może Zestaw 17 Planerów? (kliknij tu)

5 Comments:

 1. Musi być naprawdę ciekawa ta książka

 2. Mam dwóch syków, ale może kiedyś… Kto wie:).

 3. Nie mam córki, ale może mają coś o synku :-).

 4. Raczej nie przepadam za wszelkimi "poradnikami" ale może z ciekawości sięgnę po tą książkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 • Zobacz Również:

  • Dzień Przedszkolaka – Dyplomy, Medale, Karty Pracy (ponad 100 stron PDF do druku)
   Dzień Przedszkolaka obchodzimy 20 września.. Przygotowałam z tej okazji kilka Darmowych Kart Pracy - do pobrania od razu - kliknij poniżej: […]
  • karty pracy dzień królika donutŚwiatowy Dzień Królika i Pyszne Pączki
   Podziel się :) - Udostępnij ! Światowy Dzień Królika Światowy Dzień Królika promuje opiekę i ochronę tych zwierząt. Te przemiłe zwierzątka wnoszą w […]
  • Dzień Kropki – Dyplomy, Medale i Karty Pracy PDF do Wydruku (ponad 120 stron)
   Podziel się :) - Udostępnij ! Dzień Kropki Dzień kropki obchodzimy 15 września. To świetna okazja do przeprowadzenia kreatywnych zajęć z dziećmi, ale […]
  • kodeks przedszkolaka i kąciki tematyczneKodeks Przedszkolaka i Kąciki do Przedszkola
   Podziel się :) - Udostępnij ! Kodeks Przedszkolaka Kodeks przedszkolaka to zbiór ilustracji, dzięki którym każdy przedszkolak będzie mógł w prosty i […]
  • ja mam kto ma wiosna pdf artmamaJa mam – kto ma? Wiosna Karty pracy PDF
   Podziel się :) - Udostępnij ! Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Pomyślałam zatem, że można połączyć przyjemne z pożytecznym i stworzyłam karty […]