Idziemy do przedszkola, czyli wyprawka i podręczniki (przed) szkolne

Podziel się :) - Udostępnij !

Od września Kinia będzie uczęszczać do przedszkola, co za tym idzie warto już teraz pomyśleć o wyprawce przedszkolnej i podręcznikach. Co prawda jeszcze nie wiem, jak to dokładnie będzie wyglądać u nas, jednak warto mieć taką listę „pod ręką”.
Pójście do przedszkola jest zarówno dla nas, jak i dla dziecka dużym przeżyciem, chociaż mimo wszystko jestem dobrej myśli. 🙂 Nasze przedszkole już w czerwcu zorganizowało dni otwarte dla dzieci, które od września będą do niego uczęszczać i muszę przyznać, że miałam problem, ale … z zabraniem Kingusi do domu. Mimo, że było to nowe otoczenie, to jednak mnóstwo dzieci, zabawek i różnego rodzaju zabaw sprawiły, że córka w ogóle nie chciała opuścić terenu placówki. Mam nadzieję, że od września także będzie tak chętnie tam zostawać. Według mnie odwiedziny w przedszkolu to świetny sposób na to, aby maluch zapoznał się z nową sytuacją. Dziecko ma możliwość obejrzenia budynku, sal w których przebywają dzieci, zabawy z nimi, jak też skorzystania z placu zabaw. Wszystko to zmniejsza stres z zostaniem samemu w nowym miejscu, tym bardziej, jeśli do tej pory dziecko przebywało tylko w towarzystwie rodziców.

Co jednak z wyprawką szkolną?

Sama do końca nie nie wiem jeszcze jak to będzie wyglądać u nas, a zdaję sobie sprawę, że część rzeczy może być zakupionych przez przedszkole ze składki rodziców, a część rodzice będą musieli kupić samemu. O tym co dokładnie będzie potrzebne dowiem się dopiero na zebraniu w przedszkolu, ze względu na różne wymagania danej placówki, ważne jest jednak, aby skompletować maluchowi tzw. wyprawkę dla przedszkolaka. Poszperałam zatem tu i ówdzie i zebrałam listę rzeczy na którą składa się taka wyprawka w większości przedszkoli:

Wyprawka dla dziecka – Artykuły higieniczne

– tutaj warto zapytać się wcześniej, które z wymienionych rzeczy musimy kupić, a co jest dostępne w placówce:
  • szczoteczka, kubek i pasta do zębów,
  • ręcznik,
  • grzebień, lub szczotka do włosów,
  • mydełko,
  • chusteczki higieniczne

Wyprawka dla dziecka – Artykuły do zajęć plastycznych

– tutaj jeśli kupimy coś, co okaże się mimo wszystko niepotrzebne, to przynajmniej w
naszym przypadku tak nie będzie, a to z tego względu, iż Kinia uwielbia
malować itp. zatem przybory plastyczne na pewno przydadzą się nam w
domu, m.in. do odrabiania zadań domowych. 🙂
  • ołówki,
  • gumka do mazania
  • temperówka
  • kredki (zwykłe i świecowe)
  • pisaki
  • farbki, pędzelki i pojemnik na wodę
  • blok rysunkowy i techniczny
  • klej
  • plastelina
  • bibuła
  • papier kolorowy
  • bezpieczne nożyczki
  • teczki biurowe
  • zeszyty

Wyprawka dla dziecka – Rzeczy na zmianę

– należy o tym pamiętać, aby uniknąć kłopotliwej dla dziecka sytuacji.
  • buty na zmianę – najlepiej takie, aby dziecko samo poradziło sobie z założeniem ich i ściągnięciem (jeśli jeszcze nie radzi sobie to nie powiedziane, że wkrótce się tego nauczy. Warto zatem aby było to obuwie na rzepy, zatrzaski, z gumką, lub po prostu wkładane, warto też zwrócić uwagę, aby było antypoślizgowe.
  • worek na buty
  • dodatkowe ubranko, w przypadku gdyby dziecko się pobrudziło itp. – koszulka, spodnie, rajstopy, majteczki, skarpetki, bluzka
  • worek na pobrudzone ubranie
  • fartuszek na zajęcia plastyczne, aby nie pobrudziło swojego ubrania
  • w przypadku mniejszych dzieci śliniaczek, oraz piżamkę jeśli dzieci będą leżakować
Do całej tej listy dodałabym jeszcze plecaczek. Może nie jest to wymagane przez przedszkole, jednak jest bardzo przydatny. Można do niego wkładać ubranko na zmianę dla dziecka, czy ulubioną zabawkę, dzięki której dziecko zawsze będzie miało swojego przyjaciela przy sobie.
Wyprawka dla dziecka powinna być w jakiś sposób oznaczona. Należy o tym pamiętać, aby uniknąć nieporozumień i kłótni – przecież kilkoro dzieci może mieć takie same koszulki, czy papcie. Jak zaznaczyć rzeczy? Najlepiej je po prostu podpisać, ewentualnie można wyhaftować inicjały dziecka, lub doszyć tasiemkę z imieniem i nazwiskiem malucha.
Ok, wyprawka skompletowana (przynajmniej w teorii) :), zatem pora na podręczniki. Wbrew pozorom nawet przy mniejszych dzieciach w przedszkolu wychowawcy korzystają z różnych podręczników. O tym jakie to konkretnie pozycje i czy należy je kupić samemu, czy może zakupi je dla nas przedszkole ( a my „tylko” zapłacimy) należy dowiedzieć się już w samej placówce przedszkolnej.

Wyprawka dla dziecka – Ceny podręczników przedszkolnych

Z tego co się zorientowałam ceny wahają się w granicach 60-100zł (podobno). 🙂 Co jednak najlepiej zrobić, aby mieć, a nie przepłacić? No cóż tutaj z pomocą przychodzą nam różne strony internetowe, dzięki którym możemy zaoszczędzić. Najlepiej skorzystać z księgarni internetowych i właśnie taką jedną chciałabym Wam szczególnie polecić –  taniaksiazka.pl – znajdziecie w niej książki zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, a dodatkowo możecie zaopatrzyć się w podręczniki szkolne, przedszkolne, jak i rzeczy potrzebne do wyprawki (m.in. plecaki, artykuły do zajęć plastycznych itp.) dzięki czemu zaoszczędzicie na przesyłce. Na stronie znajduje się wyszukiwarka podręczników, dzięki której klikając w zakładkę „szkoła” możemy wybrać podręczniki zarówno dla przedszkola (co mile mnie zaskoczyło), zerówki, szkoły podstawowej, gimnazjum, zawodowej, a nawet podręczniki akademickie. Mile zaskoczyła mnie również informacja o możliwości zakupów na raty (powyżej 300 zł), jak też możliwości darmowej wysyłki (dla zamówień powyżej 299zł).
Przeglądając ofertę księgarni pod kątem podręczników do przedszkola zauważyłam ich duży wybór i … pozycje z których korzystałyśmy z Kinią, gdy ta była mniejsza. Głównie były to książeczki dla 2 i 3 latków. Mimo, że córka nie chodziła do przedszkola nie raz kupowałam jej książki z serii „Akademia dla 2,3 latka”,  „zeszyt trzylatka”, czy nawet niedawno pozycje książkowe, dzięki którym może ćwiczyć motorykę ręki (różnego rodzaju szlaczki). I muszę Wam powiedzieć, że takie pozycje świetnie nadają się na prezent dla kilkulatków – przynajmniej Kinia bardzo chętnie rozwiązywała zadania z takich książek. Kupując jednak jedną z takich pozycji weźcie pod uwagę, iż dziecko samo książki nie rozwiąże, a trzeba mu podpowiedzieć co na danej kartce należy zrobić (nakleić naklejkę, policzyć, pokolorować itp.) Mimo wszystko u nas świetnie się sprawdziły i wszystkie wspólnie rozwiązałyśmy. 🙂
Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Wam jak najmniej stresów związanych z pójściem Waszych pociech do przedszkola i mieć nadzieję, że i u nas obędzie się bez płaczu i większej tęsknoty ( bo mała na pewno będzie nam towarzyszyć – przynajmniej na początku). 🙂

Podziel się :) - Udostępnij !

Może Maxi Zestaw 40 Pastelowych Planerów ArtMama? (kliknij tu)

Chcesz Karty Pracy - Litery? (kliknij tu)

Chcesz Kolorowankę Dla Dziecka? (kliknij tu)

A może Zestaw 17 Planerów? (kliknij tu)

4 Comments:

  1. U nas także artykuły plastyczne są zapewnione. Myślę, że to dosyć wygodne rozwiązanie, bo nie ma żadnych nieporozumień między dziećmi. Na wytycznych dotyczących wyprawki nie znalazłam za to fartuszka, a szkoda bo to świetny patent 🙂

  2. Lista ogromniasta 😉 U nas w przedszkolu wszystkie artykuły plastyczne są zapewnione. My mamy dostarczyć segregator z koszulkami na prace malucha, poduszkę i kocyk na leżakowanie, kapcie, ubranko na przebranie, chusteczki nawilżające oraz pastę i szczoteczkę.

  3. My już przedszkole mamy za sobą… U nas jeśli chodzi o wyprawkę nie musiałam kupować nic z artykułów plastycznych itp a książki były zamawiane przez dyrektorkę. Musiałam kupić tylko rzeczy takie jak właśnie butki, strój na gimnastykę, szczoteczkę itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *