A ty spędzasz #czaszdzieckiem? Przyłącz się!

Podziel się :) - Udostępnij !

Czas, który spędzamy z dzieckiem jest dla niego bardzo ważnym elementem zarówno rozwoju, jak i zaspokojenia jego potrzeb emocjonalnych. Czy jednak my rodzice w dzisiejszych czasach znajdujemy TEN WAŻNY dla dzieci czas? Czy może jesteśmy zabiegani, zalatani i nie wiadomo kiedy mija nam kolejny dzień … w którym to niestety nie udało się spędzić wspólnych chwil z naszą pociechą?

Dzieci pomimo, ze są małymi istotami, które dopiero uczą się wszystkiego, mają  również swoje potrzeby. Jedną z nich jest potrzeba przynależności, która nie zaspokojona negatywnie wpływa na ich rozwój emocjonalny. Każdy z nas pragnie czuć się potrzebny i mieć jakieś znaczenie, natomiast dzieci potrzebują tego szczególnie. Zaspokojenie tych potrzeb na pewno wpłynie pozytywnie na wyeliminowanie negatywnych zachowań dziecka, szczególnie tych dzięki którym pragnie ono zwrócić na siebie swoją uwagę.
Wychodząc naprzeciw naszej codzienności, oraz korzystając z okazji iż Nowy Rok właśnie się zaczął zachęcam Cię do przyłączenia się do wyzwania w którym to CODZIENNIE będziesz spędzać czas ze swoim dzieckiem. Może to być nawet 10 minut! Ważne, aby był to TYLKO Wasz czas! Wyłącz komputer, odłóż telefon i po prostu spędźcie ten czas razem!

Jak dołączyć do Wyzwania #czaszdzieckiem?

_________________________________________________________________________

 1. Każdy i w dowolnym momencie może dołączyć do wyzwania.
 2. Bądź wtedy z dzieckiem naprawdę! Zarówno fizycznie, jak  i emocjonalnie – niech twoich myśli nie zajmują wtedy żadne inne sprawy.
 3. Dobrym pomysłem jest spędzanie tego czasu w sposób jaki wybierze sobie dziecko (możesz dać kilka opcji do wyboru, jednak ostatecznie niech to dziecko zadecyduje jak chciałoby wasz wspólny czas spędzić)
 4. Zrób z tego rytuał – niech dziecko wie, że codziennie poświęcisz mu chociaż 10 minut – najlepiej nazwijcie te wspólne chwile – już samo wymyślanie nazwy sprawi wam dużo frajdy.
 5. Takich minimum 10 minutowych wspólnych chwil może być oczywiście więcej, oraz mogą być dłuższe niż 10 minut – np. podczas gry planszowej, czy czytania bajki jednak postaraj się, aby te 10 minut było absolutnym minimum!
 6. Na koniec zrób zdjęcie i wrzuć na fabecooka i/lub na instagram podpisując je  #czaszdzieckiem i zainspiruj tym innych rodziców do spędzania czasu ze swoimi pociechami. (nie musisz robić tego za każdym razem, aby brać udział w wyzwaniu, jednak im więcej zdjęć tym więcej rodziców dowie się o akcji, oraz zainspiruje do spędzania wspólnego czasu z dziećmi). 🙂
Spędzasz już czas ze swoimi dziećmi? Świetnie … ale odpowiedz sobie tak szczerze na ile wtedy poświęcasz im swoją uwagę? Czy mają Cię choć na te 10 minut dziennie tylko dla siebie, tak na wyłączność, gdzie cała Twoja uwaga jest poświęcona właśnie dziecku? Gry rodzinne, wspólne granie, oglądanie, rysowanie, czytanie itp. jest super pod warunkiem, że właśnie to dziecko chciałoby wykonać, właśnie w ten sposób spędzić z Tobą czas. Jeśli masz więcej iż jedno dziecko postaraj się każdemu z nich poświęcić minimum 10 minut – taki czas tylko dla dziecka i Ciebie, czas spędzony tylko we dwoje i w sposób który wybrało dziecko. Co Ty na to?Niech to będzie postawienie na jakość – niech to będzie 10 minut, ale wysokiej jakości. 10 minut, gdzie dziecko odczuje, że wtedy ma rodzica tylko dla siebie. Dziecko zobaczy, że poświęcasz mu swoją uwagę i z czasem przestanie nachalnie o nią prosić poprzez niestety niegrzeczne zachowanie!

Czy wiesz, że dziecko nawet okrzyczane, może czuć się szczęśliwe? Tylko, że to szczęście nie trwa długo! Skąd taka reakcja? Bo to reakcja na Twoją reakcję. Jeśli ty nakrzyczałaś na dziecko, to pomimo że jest to coś negatywnego to jednak jest! Jest jakaś reakcja na obecność dziecka! Przestaje być ono przezroczyste. W końcu poświęcasz mu swoją uwagę! I właśnie dlatego dziecko może odczuwać nawet w takich chwilach krótkotrwałe szczęście. Krótkotrwałe, bo zaraz zda sobie sprawę, że to jednak było coś przykrego, albo będzie musiało odbyć karę, a ono robi to przecież tylko dla wspólnej waszej chwili, dla poświęcenia mu zainteresowania a nie odburknięcia: „nie teraz”, aha” „może potem”, „nie mam czasu” itd. itp.

Kiedy stosować #czaszdzieckiem?

_________________________________________________________________________

 • Codziennie
 • O zaplanowanej porze – np. przed zaśnięciem, po obiedzie itp.
 • Wtedy gdy masz czas poświęcić 10 minut dziecku, bez tzw. przeszkadzaczy.
 • Minimum 1 raz dziennie, a najlepiej dwa lub więcej
 • Gdy tylko zauważysz, że Twoje dziecko potrzebuje poświęcenia mu uwagi

Jak zakończyć #czaszdzieckiem, aby nie było dziecku przykro z tego powodu?

_________________________________________________________________________

Jeśli masz małe dziecko, które nie za bardzo rozumie ile to jest 10
minut użyj minutnika. 🙂 Dzięki temu to urządzenie powie dziecku,  że
czas niestety dobiegł końca, a nie mama czy tata kończą zabawę.

Na zakończenie zabawy, gry, bajki możesz powiedzieć dziecku, ile radości sprawiły ci te wspólne chwile (użyj tutaj nazwy, którą razem wymyśliliście), oraz powiedz, że z niecierpliwością czekasz, kiedy powtórzycie to kolejnego dnia, np. „Tak fajnie spędziliśmy razem naszą chwilę rano; wieczorem/ jutro to powtórzymy i nie mogę się już doczekać”.

Zrób listę rzeczy, które dziecko lubi robić samo. Dzięki temu gdy wasz wspólny czas dobiegnie końca możesz sięgnąć do ściągawki i zaproponować np coś w stylu: „Przygotowałam ci wcześniej kredki/ ciastolinę/ piasek itp. może teraz mi coś namalujesz/ ulepisz?”

Jak zatem zacząć #czaszdzieckiem?

_________________________________________________________________________

Zawołaj dziecko i powiedz mu, że chciałabyś wprowadzić pewną nową rzecz w waszym codziennym zachowaniu, która sprawi wam obu przyjemność. Wyjaśnij na czym polega #czaszdzieckiem i razem wymyślcie nazwę na TEN Wasz Magiczny Wspólny CZAS. 🙂

Nie czekaj i dołącz do nas! Teraz jest najwłaściwsza pora, lepszej nie znajdziesz!

_________________________________________________________________________

Poniżej znajdziesz kolorowankę – możesz miło spędzić czas ze swoim dzieckiem na kolorowaniu 🙂

A przy okazji się zrelaksować 🙂


Podziel się :) - Udostępnij !

Może Maxi Zestaw 40 Pastelowych Planerów ArtMama? (kliknij tu)

Chcesz Karty Pracy - Litery? (kliknij tu)

Chcesz Kolorowankę Dla Dziecka? (kliknij tu)

A może Zestaw 17 Planerów? (kliknij tu)

15 Comments:

 1. bardzo fajne wyzwanie, niestety wśród znajomych widzę że mało czasu poświęcają swoim dzieciom bo są zajęci pracą 🙁 a przecież szczególnie dla małych dzieci czas spędzony z rodzicami jest na wagę złota!

 2. Zgadzam się z Petite. Ale akcja bardzo fajna, być może zmotywuje tych, którzy czas trwonią gdzie indziej.

 3. Mi się marzy, żeby codzienne spędzanie czasu z dzieckiem, było dla rodziców czymś zupełnie oczywistym i naturalnym 😉

 4. Bardzo ciekawe i ważne wyzwanie 🙂 My spędzamy czas z naszym synem ale myślę że są rodziny w których warto przypominać o tym czasie 🙂

 5. Ja jeszcze swoich dzieci nie posiada, ale za to bardzo uwielbiam spędzać czas z dziećmi Rodziny i Przyjaciół. To jest na prawdę świetne i ta radość dziecka, która jest jedyna i niepowtarzalna jest najpiękniejszym podziękowaniem. Wtedy najlepiej wszystkie przeszkadzacze w stylu telefon, komputer odłożyć jak najdalej, bo dzieci widzą to, że człowiek "ucieka" gdzieś indziej myślami.

 6. Czas z dzieckiem nie powinien być wyzwaniem. To nasz obowiązek i przyjemność.

 7. 10 minut… To powinno byc oczywiste, że z dzieckiem nalezy spedzac jak najwiecej czasu. Powinno ale zdaje sobie sprawe, ze czesto nie jest. Warto wiec o tym przypominac. Przylaczamy sie do Waszej akcji.
  Od kiedy zdecydowalismy sie na edukacje domowa naszej corki #czaszdzieckiem nabral nowego, głebszego znaczeniu.
  Pozdrawiam!

 8. Super, podejmuje wyzwanie choć ostatnie 3,5 roku to prawie ciągle mój czas z dzieciem 🙂

 9. Bardzo dobry pomysł z takim wyzwaniem, myślę że każde dziecko zasługuje chociaż na 10 minut naszej uwagi 🙂 My od jakiegoś czasu wprowadzamy rodzinne wieczory, kiedy jestesmy z córka sam na sam, bez telewizora, radia czy telefonów. Tylko my i ona. Piękny czas, nie tylko dla niej, ale też dla nas – rodziców.

 10. to fakt, im dziecko bardziej samodzielnie tym mniej czasu poświęcamy tylko jemu…. bo już nie domaga się płaczem, nie ma ryzyka ze zrobi sobie krzywdę, wiele rzeczy robi samo…. a rodzic ulega zludzeniu ze przecież dziecko jest samowystarczalne

 11. Nie patrzę na zegarek 🙂 Każdego dnia czytamy dzieciom. W każdy weekend wspólnie kucharzymy i wybieramy się na wycieczkę. Jesteśmy z dziećmi, a nie obok nich 😀

 12. 10 minut? Serio? 🙂
  Swoją drogą nie ważna ilość czasu, a jego jakość, więc dla mnie pomysł i wzywanie super 😉

 13. Spędzam z dziećmi dużo więcej niż 10 min dziennie 🙂 Uwielbiam ten nasz wspólny czas.

 14. To jest taki czas, którego się niczym później nie nadrobi. Warto o tym pamiętać!

 15. Super wpis, też uważam, że powinno się wygospodarować dla dziecka czas, tylko na zabawę z nim. Czasem to trudne, ale warto 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *