„Łazienkowe pytania” Krystyna Lipka-Sztarbałło

Podziel się :) - Udostępnij !

Dzisiejszy wpis poświęcę na recenzję książki „Łazienkowe pytania”, z którą mam przyjemność się zapoznać dzięki wygranej w jednym z konkursów w serwisie Miasto Dzieci. Jest to autorska książka Krystyny Lipki – Sztarbałły, która do tej pory ilustrowała jedynie teksty innych autorów. Już na samym początku spotykamy się z wielkim znakiem zapytania umieszczonym na okładce:

Także spis treści to same pytania. 🙂 Chcąc poznać na nie odpowiedź wystarczy po prostu otworzyć książkę na danej stronie. Wiele pytań i oczywiście odpowiedzi na pewno zaciekawią nie jedno dziecko.

 Tron, Tronik czy Sedes? Autorka w zabawny i zrozumiały na pewno dla każdego dziecka sposób wyjaśnia m.in. dlaczego dorośli mówią czasami: „siedzisz na tronie”, wymienia też liczne funkcje, które może posiadać nowoczesne WC. 🙂 Czy każdy z was wiedział, że niektóre z nich mogą nawet dokonać analizy medycznej, która poinformuje nas w ten sposób o naszym stanie zdrowia?
W książce znajdziemy odpowiedź także na takie pytania, jak:
– kiedy i jak często należy myć ręce, zęby, twarz, włosy, czy nogi?
– jak myje mydło?
– po co brać kąpiel?
– jak oszczędzać wodę?
W Słynne? łazienkowe tematy mamy okazję zobaczyć i przeczytać m.in. o tym co to takiego Manneken Pis, czy Toilet-Shaped House. Załączone zostały tutaj także fotografie pisuarów o niezwykłym wyglądzie, będących wręcz dziełami sztuki.
W Czy wiesz, że przeczytamy różne ciekawostki dopasowane tematycznie do pytań zawartych w książce. Każda ciekawostka przypisana jest do danego pytania ze spisu treści.  Autorka zwraca też uwagę na takie daty jak:
22 marca – Światowy Dzień Wody,
5 czerwca – Światowy Dzień Ochrony Środowiska,
15 października – Światowy Dzień Mycia Rąk,
19 listopada – Międzynarodowy Dzień Toalet.
Z  ogólnych informacji o książce:
– posiada twardą, ciekawą okładkę,
– przykuwające wzrok, ciekawe ilustracje,
– zawiera 16 pytań i 16 wyczerpujących odpowiedzi na nie (nie raz uznanych za kłopotliwe, a tu wytłumaczone w zabawny i zrozumiały dla dzieci sposób),
– została wydana w 2014 roku, przez Wydawnictwo EZOP
A czy ktoś z was może tą książkę w swojej biblioteczce? Zapraszam do podzielenia się spostrzeżeniami na jej temat w komentarzach. 🙂

Podziel się :) - Udostępnij !

Może Maxi Zestaw 40 Pastelowych Planerów ArtMama? (kliknij tu)

Chcesz Karty Pracy - Litery? (kliknij tu)

Chcesz Kolorowankę Dla Dziecka? (kliknij tu)

A może Zestaw 17 Planerów? (kliknij tu)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *