Czy wiesz kim są znajomi Twojego dziecka i jaki mają na nie wpływ?

Podziel się :) - Udostępnij !

Jako rodzice zastanawialiście się kiedyś jakich znajomych może mieć przedszkolak i jaki mogą mieć wpływ na niego? Wbrew pozorom bardzo duży. Poniżej przedstawię Wam 5 grup znajomych z którymi może mieć lub już ma kontakt Wasze dziecko.
1) Inne dzieci
Dzieci są na pierwszym miejscu wśród znajomych Twojego dziecka. Może się z nimi zapoznać w przedszkolu, na placu zabaw, na dziecięcych imprezach, czy też podczas odwiedzin Waszych znajomych. Jaki wpływ mogą mieć dzieci na Wasze pociechy? Co prawda wszystko zależy od tego jak bardzo Wasze dziecko jest podatne na wpływ innych, czy jest nieśmiałe, jak sobie radzi z emocjami itp. W przedszkolu niestety nie da nam się kontrolować znajomości naszego dziecka, jednak w takiej sytuacji możemy go przygotować na to, że dzieci mogą mieć różne charaktery. Tutaj warto kształtować rozwijanie u dziecka radzenie sobie z emocjami, zarówno pozytywnymi jak i negatywnymi. Jak to zrobić? Po pierwsze fajną opcją jest tutaj odgrywanie ról z dzieckiem i zabawa emocjami – możecie pobawić się pacynkami, czy też zrobić teatrzyk. Jeśli widzimy, że w danych sytuacjach dziecko sobie nie radzi, np. obraża się warto takim sytuacjom poświęcić więcej czasu i wytłumaczyć (najlepiej podczas zabawy) dlaczego takie emocje występują i jak sobie z nimi radzić, jak poprawnie zwracać się do innych (zamiast trybu rozkazującego, tryb proszący), nauczyć cierpliwości (np. w oczekiwaniu na zabawkę, którą akurat bawi się inne dziecko). Jak wyłapać z czym dziecko może mieć problem? Np. podczas zabawy z innymi na placu zabaw, a następnie ćwiczyć sytuacje w których nasz maluch ma problemy. Jeśli dziecko jest podatne na wpływ innych i naśladuje inne dzieci spróbujcie zapoznać go z „grzecznymi” dziećmi (np. Waszych znajomych), jednocześnie chwaląc jego poprawne zachowanie i tłumacząc na przykładzie innych jakich rzeczy robić nie wolno i dlaczego (np. ponieważ to kogoś boli, lub komuś zrobiło się przykro).

2) Panie przedszkolanki
W pewnym stopniu panie przedszkolanki także są znajomymi Waszych dzieci. W końcu zaraz po rodzicach i członkach najbliżej rodziny są to osoby z którymi mają prawie codziennie styczność, których trzeba słuchać, ale i takie do których można się zwrócić o pomoc. Tutaj zazwyczaj nie mamy także na nie wpływu, jednak one mają ogromny wpływ na nasze dziecko. Warto zatem rozmawiać zarówno z dzieckiem o tym co się działo w przedszkolu, jak i z ich wychowawcami. Nie raz jest tak, że po prostu przyjdziemy po dziecko do przedszkola mówiąc jedynie „dzień dobry” i „do widzenia”. Warto samemu się dopytać jak nasze dziecko spędziło czas w przedszkolu, czy wydarzyło się coś ważnego o czym powinniśmy wiedzieć, a także na samym początku powiedzieć przedszkolankom jeśli nasza pociecha ma jakiś problem. Może ma problem z emocjami, lub zawieraniem nowych znajomości? Wychowawca na pewno weźmie to pod uwagę podczas zabaw itp.
3) Wasi znajomi
No cóż, ludzie są różni. Nie ukrywam, że znam osoby z którymi mogłam się bez problemu dogadać, natomiast jeśli chodzi o komunikację z dzieckiem nie dogadują się w ogóle. Może nie dogadują się to złe określenie, po prostu nie mają własnych dzieci i nie wiedzą jak do niech się zwracać, nie raz sprawiając dziecku przykrość. Warto w takich sytuacjach delikatnie zwrócić uwagę znajomemu, jednocześnie nakierowując go na właściwe zachowanie wobec dziecka. Nie wiem jak Wy sądzicie, jednak w takich sytuacjach nie przejmuję się reakcją na moją uwagę znajomego, bo dobro dziecka jest dla mnie ważniejsze.
4) Zwierzęta
Zwierzaki nie raz stawiane są na pierwszym miejscu wśród dzieci. Czasem pies, czy kot może być lepszym przyjacielem Waszego dziecka niż inne dziecko. Jaki zatem wpływ na dziecko mają zwierzęta? Z reguły pozytywny, jednak nie zawsze. W kontaktach ze zwierzakiem warto dziecko pilnować, choćby na fakt, że zwierzak może nawet niechcący zrobić dziecku krzywdę i odwrotnie. Warto też nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z pupilem. Jednak w przypadku przedszkolaków nie ma tak łatwo, jakby się mogło zdawać. 🙂 Jeśli nasz zwierzak jest „dobrym znajomym” dziecka to wszystko ok, gorzej gdy dziecko szuka takich znajomości śród owadów itp. Również postępowania z takimi zwierzętami (których my niekoniecznie lubimy) należy dziecka nauczyć. Pająk, czy mrówka mogą po prostu dziecko ugryźć i warto naszą pociechę nauczyć, że owszem możemy obserwować zachowanie tych małych zwierzątek, jednak nie należy ich przenosić, nosić, zamykać w różnych pojemnikach, uczyć pływać itp. A wiem, że nie jedno dziecko może mieć takie pomysły co do zabawy z owadami, robakami i nawet myszami, że nie jednemu rodzicowi nawet przez myśl by to nie przeszło. 🙂
5) Bohaterowie książek
Czytając dziecku bajki warto najpierw samemu się z nią zapoznać. Niestety nie wszystkie powinny zostać wydane i rozpowszechnione wśród dzieci. Słyszałam i czytałam różne bajki. Niestety czasem aż trudno uwierzyć, że dany tekst jest rozpowszechniony i nazwany wierszem, lub bajką dla dzieci. Kiedyś np. czytałam bajeczkę, która byłaby ok, gdyby nie fakt, że główna jej bohaterka siedziała na krawędzi okna, ze zwisającymi nogami w stronę podwórza. No cóż, dziecku bajki nie przeczytałam. Dzieci nie raz naśladują bohaterów bajek, bawią się z nimi, bawią się, że nimi są, stanowią dla nich nie raz przykład. Sama będąc dzieckiem byłam świadkiem, gdy inne dziecko siedziało na parapecie na wysokości pierwszego piętra. Nie muszę dodawać, że dorośli byli przerażeni jak to zobaczyli i od razu na szczęście zareagowali.
Niestety nie ma czegoś takiego jak zarządzanie kontaktami naszych dzieci, takie rzeczy mogą się sprawdzić jedynie w firmie. 🙂  Jednak sami możemy ułatwić naszym dzieciom nawiązywanie takich kontaktów i zadbanie o to, aby były one jak najbardziej wartościowe dla niego.

Podziel się :) - Udostępnij !

Może Maxi Zestaw 40 Pastelowych Planerów ArtMama? (kliknij tu)

Chcesz Karty Pracy - Litery? (kliknij tu)

Chcesz Kolorowankę Dla Dziecka? (kliknij tu)

A może Zestaw 17 Planerów? (kliknij tu)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *