Wyprawka do szpitala dla noworodka + checklista PDF

Podziel się :) - Udostępnij !

Wyprawka do szpitala dla noworodka wcale nie jest łatwą rzeczą, szczególnie jeśli przed zadaniem skompletowania najpotrzebniejszych rzeczy stają rodzice po raz pierwszy. Przy drugim dziecku jest już dużo łatwiej, jednak mimo wszystko warto zasięgnąć porady, np. w szpitalu w którym chcemy rodzić jakie rzeczy są potrzebne, mile widziane, a jakie zupełnie zbędne.
 
 

Warto zaznaczyć, że każdy szpital może mieć inną listę rzeczy potrzebnych dla dziecka, jednak przeważnie są one do siebie bardzo zbliżone. Poniżej przedstawię Wam moją listę wyprawki dla noworodka, czyli spis rzeczy, które miałam przy sobie dla nowego członka rodziny. 🙂

 

Wyprawka do szpitala dla noworodka – rzeczy niezbędne:

  • Pieluszki – najlepiej takie z wycięciem na pępuszek, aby dzieciaczkowi było wygodnie, a pępuszek, który na początku zapięty specjalną spinką będzie wymagał odpowiedniej pielęgnacji i osuszania był bezpieczny.
  • Chusteczki nawilżające – do wycierania pupy niemowlakowi. Tutaj warto mieć przy sobie dwie paczki różnych firm, gdyż niestety chusteczki często lubią uczulać i warto je wtedy zmienić na inne jak najszybciej.
  • Krem nawilżający/ ochronny – tutaj mamy do wyboru dwa rodzaje: z tlenkiem cynku i bez. Czy one się różnią? Otóż krem z tlenkiem cynku stosujemy tylko i wyłącznie do pupy w celu wysuszenia skóry, np. przy wysypce, rumieniu itp. Natomiast krem bez tlenku cynku, który ma za zadanie skórę nawilżyć możemy stosować na powierzchni całego ciała w celu jego natłuszczenia i przeciwdziałaniu wysuszaniu i pękaniu delikatnej skóry niemowlaków.
  • Patyczki higieniczne zwane potocznie pałkami do uszu – dla niemowlaków są takie specjalne z ogranicznikiem. Przydają się już od pierwszych dni życia podczas pielęgnacji pępuszka.
  • Octenisept – świetny środek odkażający – polecany od pierwszych dni życia do pielęgnacji pępuszka.

Wyprawka do szpitala dla noworodka – rzeczy przydatne:

  • Szczotka do włosów – oczywiście dopasowana do wieku dziecka, czyli z miękkiego włosia.
  • Podkład – ja stosuję takie poporodowe 60×90 – sprawdzają się idealnie do przewijania niemowlaków, szczególnie jeśli nie mamy jeszcze wprawy, a noworodki lubią często robić rodzicom niespodzianki i załatwiać się w najmniej oczekiwanym momencie. 🙂 Poza tym taki podkład kładziemy na szpitalny przewijak, który jest zimny, a dzięki podkładowi maluchowi jest milej.
  • Smoczek – wbrew pozorom pełni nie tylko funkcję uspokajacza. Oczywiście wszystko zależy też od tego, czy rodzice w ogóle myślą nad jego wprowadzeniem. Przy córce w ogóle nie korzystaliśmy, z resztą ona sama nie chciała i najzwyczajniej za każdym razem wypluwała go z buzi. Teraz przy synku korzystamy, sam się domaga, jednak nie korzysta z niego non stop, a sporadycznie. Smoczek od zawsze pełnił funkcję uspokajacza, jednak okazuje się, że sens jego stosowania może mieć głębszy wymiar. Otóż smoczek zaspokaja potrzebę ssania u dziecka. Kiedy zatem z niego korzystać? Najlepiej w sytuacji gdy damy dziecku pierś, może nawet butle na dokarmienie z mlekiem modyfikowanym, a ono nadal wykazuje tendencje jakby był głodny. Właśnie wtedy może chodzić po prostu o zaspokojenie potrzeby ssania, gdzie smoczek uspokajający sprawdza się idealnie.
  • Pieluszka flanelowa, kocyk – do przykrycia maluszka.
  • Pieluszka tetrowa – przydatna przy karmieniu i odbijaniu malca.

Wyprawka do szpitala dla noworodka – rzeczy do przebrania

  • Jeśli chodzi o ubranka dla maluszka, to wszystko zależy od tego gdzie rodzimy. U nas w szpitalu mieliśmy wszystkie rzeczy zapewnione, jednak jeśli ktoś chciał mógł korzystać ze swoich, zatem pełna dowolność. 🙂 Warto jednak zaznaczyć, że nawet jeśli zamierzamy na czas pobytu korzystać z rzeczy szpitalnych i tak warto mieć około 5 kompletów ubranek na przebranie swoich. Dlaczego? Otóż nie przewidzisz kiedy maluszkowi może zdarzyć się mały wypadek i coś nieco z pieluszki może wypłynąć, czy też ulać się po posiłku. Nie trzymajmy malca w mokrym ubranku, czy brudnym tylko dlatego, że sytuacja taka przytrafiła się nam w nocy i nie mamy możliwości iść po ubranka na zmianę.
  • Rożek – także zapewniał szpital, jednak jak i poprzednio możemy mieć swój własny. My korzystaliśmy ze szpitalnego, jednak warto jeśli nie rożek to pieluszkę flanelową i kocyk mieć swój, gdyż ten szpitalny także może ulec zabrudzeniu w najmniej oczekiwanym momencie.
  • Niedrapki – noworodki nie raz rodzą się z bardzo ostrymi paznokciami, a ponieważ w szpitalu nie obcinamy ich warto zaopatrzyć się w tzw. łapki niedrapki, czy takie cienkie rękawiczki dla maluszka, dzięki którym się nie podrapie. Jeśli ich nie masz nie przejmuj się, na początek możesz użyć skarpetek zakładając je na rączki – czasem okazują się lepsze i skuteczniejsze od niedrapek, które dziecko może nauczyć się łatwo ściągać.
  • Kurteczka – przydatna przy wyjściu ze szpitala.
  • Czapeczka – przydatna zarówno przy wyjściu, jak i podczas pobytu w szpitalu.
  • Fotelik samochodowy/ nosidełko – bez niego nie wyjdziemy ze szpitala. 🙂 Już chyba w każdym szpitalu jest to wymóg, bez którego nie można opuścić szpitala.

Wyprawka dla noworodka

– rzeczy do domu

  • Nożyczki dla noworodka (malutkie) – do obcinania paznokci, gdyż nie robimy tego w szpitalu ze względu po pierwsze na duże ryzyko zakażenia, po drugie z uwagi na fakt, że paznokcie jeszcze do obcinania się nie nadają. Pomimo, że mogą być już długie i się nawet rozdwajać itp. nie są jeszcze gotowe na przycinanie. Dopiero gdy odpowiednio „oddzielą” się od paluszków możemy spróbować je przyciąć. Jeśli sytuacja bardzo wymaga minimalnego ich skrócenia możemy bardzo ostrożnie je przyciąć psikając jednak octeniseptem w celu ich odkażenia.
  • Ubranka – te w najmniejszym rozmiarze w minimalnej ilości, ze względu na fakt, że użyjemy ich tak na prawdę tylko kilka razy, bo niemowlak bardzo szybko rośnie i zanim się obejrzysz dziecko będzie już potrzebować ubranek co najmniej w rozmiarze 62. 🙂 Ile? Najlepiej przygotować sobie zestawy ubranek, gdyż jednym lepiej jest ubrać maluszka w body z długim rękawkiem i pół śpiochy, innym w body z krótkim rękawkiem, kaftanik i śpiochy, a kolejni rodzice będą preferować np. same pajacyki. 🙂  Wiele zależy też od pory roku w której to maluszek przyjdzie na świat. Inaczej bowiem będzie wyglądać wyprawka z ubranek dla niemowlaka urodzonego zimą, a inaczej dla tego urodzonego latem.
  • Wanienka – oczywiście do kąpania noworodka. Możemy również zaopatrzyć się w gąbki – zarówno taką do mycia maluszka, jak i taką większą, na której możemy noworodka położyć w wanience kąpiąc go.
  • Płyn do kąpieli – tutaj jest ogromny wybór płynów, emulsji, żeli, szamponów itp. Poczynając od tych najtańszych poniżej 10 zł za opakowanie a kończąc na tych zawierających emolienty, których cena jest dużo wyższa. Oczywiście są plusy i minusy. Przy tych najtańszych dziecko musimy odpowiednio dodatkowo nawilżać za pomocą oliwki, kremu itp. Przy tych z emolientami przeważnie wystarcza sama kąpiel w nich bez dodatkowych kosmetyków.
  • Ręczniki do kąpieli – najlepiej takie rozmiarem dopasowane do dziecka z kapturkiem, dzięki któremu główka maluszka od razu po kąpieli jest schowana, a kapturek ułatwia wysuszanie włosków.
  • Proszek do prania rzeczy maluszka.
 
Powyższa lista jest listą, którą oczywiście możecie uzupełniać swoimi produktami itp. Według mnie są to rzeczy najpotrzebniejsze, a reszta jeśli w ogóle, to „wyjdzie w praniu”, a wy na spokojnie dacie radę je dokupić.

Polubisz nas?

 
 
_____________________________________________________________________________
A jak wyglądały wasze listy wyprawkowe? Jeśli interesuje Cię co zabrałam ze sobą do szpitala na poród, czyli wyprawka do szpitala dla mamy kliknij tu.
 
 

Specjalnie dla Was przygotowałam plik PDF do pobrania – checklista z rzeczami dla noworodka i miejscem na własne propozycje.Pobierzecie go za darmo klikając TUTAJ.

wyprawka noworodka - checklista
POBIERZ CHECKLISTĘ RZECZY DLA NOWORODKA

Podziel się :) - Udostępnij !

Może Maxi Zestaw 40 Pastelowych Planerów ArtMama? (kliknij tu)

Chcesz Karty Pracy - Litery? (kliknij tu)

Chcesz Kolorowankę Dla Dziecka? (kliknij tu)

A może Zestaw 17 Planerów? (kliknij tu)

20 Comments:

  1. Fajna lista 🙂 Do szpitala wszystko gotowe, a do pokoju został nam tylko materac do łóżeczka, nad którym się dłużej zastanawiam 🙂

  2. U nas to wszystko w praniu wyszło. Nie szykowałam jakiejś dokładnej listy.

  3. a nie wspomniałaś o wózku. Ja np. dowiedziałam się od swojej położnej, że mam przyjechać z wózkiem i tak też zrobiłam. Kupilismy jakoś miesiąc wcześniej piekny model Vicco od adamexu, z głęboka gondolą i wentylacją więc tym abrdziej chciałam się pochwalic w szpitalu:D

  4. No właśnie, ja narobiłam trochę zapasów przed narodzinami i okazało się, że mam córeczkę ze skazą atopową, więc kosmwtyki poszły do kosza… Naszukałam się trochę i teraz serdecznie polecam płyn do kąpieli 2 w 1 Baby Anthyllis, szczególnie dla atopków. Nie mamy wysypek, podrażnień, rewelacja 🙂

  5. Najdroższe i podstawowe rzeczy to konieczność, ale np. pieluszki czy chusteczki i szampon warto kupić później, bo zrobimy zapasy, a okaże się, że dziecku nie pasują dane produkty.

  6. u mnie wszystko wyszło w praniu. i na bieżąco uzupełnialiśmy wyprawkę 🙂 takie rozwiązanie w dzisiejszych czasach uważam za najkorzystniejsze, mieć "podstawę" a resztę dodawać w miarę potrzeb

  7. Osobiście uważam, że patyczki do uszu czy octanisept są zbędne w szpitalu tak samo krem do pupy dla dziecka, a jestem po dwóch porodach. Przede wszystkim zaklipsowanego kikuta pępowinowego niczym się nie pryska i wcale też nie trzeba go niczym wysuszać – to są jakieś mity. Dopiero gdy kikut zacznie się odrywać samoistnie i zacznie podkrwawiać, należy octaniseptem spryskać i patyczkami delikatnie wyczyścić by nie zrobiły się strupy na właściwym pępuszku. Jeśli chodzi o kremy do pupy to polecam stosować je jedynie gdy zacznie się coś dziać – pojawią się zaczerwienienia czy początki odparzenia. Nie ma sensu smarować tak delikatnych sfer dziecka dodatkowymi mazidłami.
    Takie moje spostrzeżenia 🙂

    • Wszystko zależy od szpitala i od porad, które w nim nam udzielają. Mnie osobiście zarówno w szpitalu, jak i położna kazali kikuta pryskać octeniseptem 2 razy dziennie i wysuszać – jedni kazali patyczkami, drudzy gazikami – napisałam o patyczkach do uszu, bo według mnie są wygodniejsze. Zależy też dużo od tego, czy kikut się ślimaczy, czy ładnie zasycha – u nas się trochę ślimaczył. Na oddziale noworodkowym, gdzie dziecko kąpali faktycznie ani patyczki, ani octenisept nie były potrzebne – korzystali ze swoich, natomiast krem raz używali swojego, innym razem kazali zabierać ze sobą swój. Wszystko zatem zależy od warunków, jakie są w danym szpitalu i ich zwyczai. Co do stosowania kremu u nas kremowali każdego niemowlaka, u nas jedynie zmieniliśmy potem krem na taki z tlenkiem cynku ze względu na rumień i chęć podsuszenia skóry w tym miejscu – co u nas się sprawdziło i pomogło. Ale dziękuję ci oczywiście za twoje wskazówki, na pewno są cenne i każdy ma inne spostrzeżenia. Poza tym pomijając szpital trzeba się także kierować faktem, że każde dziecko jest inne i ma inne potrzeby – także te pielęgnacyjne. 🙂

  8. Ja właśnie szykuję się do wyprawki i to naprawdę nie jest proste 🙂 Na szczęście mam spisaną listę, z której regularnie coś wykreślam, dopisuję i już za chwilę będę wszystko kompletować, bo poród na początku grudnia 🙂

    • Z córką torbę spakowałam już jak byłam w 7 miesiącu, teraz czekałam prawie do samego końca, ale lista naprawdę mi się przydała. 🙂 Też jak ty na bieżąco coś dopisywałam, zmieniałam itp. ale w końcu dałam radę stwrzyć listę dla mnie idealną. 🙂

  9. Karolina Zalewska

    Szczerze mówiąc nie rozumiem tych list. W każdym szpitalu w moim mieście oczekiwali… no, w sumie to nic. Dla dzieciaków było wszystko, dla kobiet też – poza majtami i koszulami, rzecz jasna. Ale cała reszta była dostępna.

    • Wszystko właśnie zależy od szpitala. Jedne te rzeczy dają, inne nie. Jeśli chodzi o rzeczy dla dziecka to większość rzeczy była dostępna, jednak np. krem do pupy choć mieli korzystali z naszego, pieluszki swoje, no i ubranka niby korzystałam ze szpitalnych, ale dobrze, że miałam własne, bo mały kilka razy wymagał przebrania i to w nocy (dlatego i pieluszki, i krem, oraz chusteczki nawet gdy szpital je zapewnia dobrze jest mieć przy sobie własne – u nas ubranka np. dostępne były ale nie na sali, a a trzeba było przejść z dzieckiem na oddział noworodkowy). Jeśli chodzi o rzeczy dla kobiet to wszystko we własnym zakresie – łącznie z podpaskami, podkładami itp.

  10. U mnie również swojego czasu pojawiła się taka lista, która pomogła mi w pakowaniu się do szpitala 😉 Zresztą ja tworzę sobie w domu takie listy również na każdy wyjazd, czy to wakacyjny, czy choćby weekendowy 😉

  11. To prawda to nie taka prosta sprawa, kiedy kompletujemy wyprawkę po raz pierwszy. Ja u siebie na blogu też stworzyłam taką listę, a właściwie checklistę rzeczy do kupienia i zabrania do szpitala – sama z tej listy korzystałam, kiedy szykowałam się do porodu i to znacznie ułatwiło mi organizację��

    • Ja także uważam, że taka lista ułatwia znacznie organizację, oraz pomaga w zabraniu wszystkiego co nam potrzeba. 🙂 Ja już po raz dtugi z niej korzystałam i według mnie jest to fajna sprawa, bo w razie czego mamy też spis rzeczy, które spakowałyśmy do torby szpitalnej. 🙂

  12. choc nie mam jeszcze dziecka to lubie czytac takie mamusine posty (na przyszlosc!:-)). Fajny post w kompaktowej wersji. Krotko konkretnie 🙂

  13. U nas wszystko dla maluszka daje szpital:) Kto ma ochotę, to potem może w prezencie ofiarować szpitalowi chusteczki, pampersy, pieluszki:))
    Ale wiem, ze nie wszędzie tak jest, więc bardzo przydatmy post! Warto jednak zorientować się, jak to jest w szpitalu, gdzie planujemy rodzić:)

    Zapraszam do mnie: http://sylwiaidzieci.blogspot.com/ :)) Komentarze i obserwacje mile widziane:)

    • Właśnie wszystko zależy od szpitala, jedne dają wszystko, inne nie. Najlepiej tak jak piszesz najpierw zapytać o potrzebne rzeczy w szpitalu, gdzie zamierzamy rodzić. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *