Zagadka Salamandry i Zagadka Zegara Maltańskiego – seria CLUE

Podziel się :) - Udostępnij !

Książki -Zagadka Salamandry i Zgadka zegara maltańskiego
Zagadka Salamandry” i „Zagadka Zegara Maltańskiego” to dwie książeczki z serii CLUE, napisanych przez Jørn Lier Horst jednego z najsłynniejszych autorów norweskich powieści kryminalnych.

O autorze – Jørn Lier Horst

Jørn Lier Horst – jest policjantem i pisarzem. Do 2013 roku pracował jako szef wydziału dochodzeniowego policji w Vestfold. Mieszka w Stavern. Jest jednym z najsłynniejszych norweskich autorów powieści kryminalnych dla dorosłych, nagrodzonym m.in. Nagrodą Księgarzy, Nagrodą Rivertona oraz Szklanym Kluczem. Autor bestsellerowego „Jaskiniowca” i „Psów gończych”, które zachwyciły polskich miłośników kryminałów, debiutuje na naszym rynku jako twórca błyskotliwych detektywistycznych historii dla nastolatków.
Książka - Zagadka Salamandry

„Zagadka Salamandry” – informacje ogólne

Autor: Jørn Lier Horst
Wydawnictwo: Smak słowa
Tłumaczenie: Milena Skoczko
Seria: CLUE
Ilość stron:158
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Format:12,5 x 20 cm

Książka - Zagadka zegara maltańskiego

Zagadka Zegara Maltańskiego – informacje ogólne

Autor: Jørn Lier Horst
Wydawnictwo: Smak słowa
Tłumaczenie: Milena Skoczko
Seria: CLUE
Ilość stron:175
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Format:12,5 x 20 cm

Dlaczego seria nazywa się CLUE?

Na okładce przeczytamy:

CLUE to seria minipowieści kryminalnych dla młodych czytelników.
CLUE to angielskie słowo oznaczające wskazówkę lub trop prowadzący do rozwiązania zagadki.
CLUE to również pierwsze litery imion czworga bohaterów serii: Cecilii, Leo, Une i psa Egona.
Cecilia Geathe mieszka w pensjonacie „Perła” razem ze swoim ojcem, Alanem W. Gaathe, który jest jego właścicielem i dyrektorem. Matka Cecilii, Iselin, w niewyjaśnionych okolicznościach utopiła się zeszłego lata w wodach Zatoki Okrętów.
Leo Bast właśnie wprowadził się nad Zatokę Okrętów. Mieszka razem ze swoją matką Rebekką, która niedawno objęła stanowisko kierownika pensjonatu. Rodzice Leo są rozwiedzeni. Ojciec jest dziennikarzem i mieszka na stałe w Dubaju.
Une Flaker od urodzenia mieszka w starym domu pilota morskiego we wschodniej części Zatoki Okrętów razem z rodzicami dwoma braćmi. Ojciec jest rybakiem, a matka nauczycielką w szkole w mieście.
Egon jest psem Une. Swoje imię zawdzięcza temu, że jest uparty, robi, co chce i ma rozbuchane ego. sięga Une do kolan, ma brązową, kręconą sierść, długi ogon i mokry pysk. Jest mieszańcem, ale niektórzy twierdzą, że w jego żyłach płynie krew psa policyjnego.

Co wyróżnia serię CLUE?

Każda z części serii CLUE ma podbudowę filozoficzną. Aby móc rozwiązać zagadki kryminalne, Cecilia, Une i Leo muszą nauczyć się myśleć w taki sam sposób jak najwybitniejsi filozofowie świata. W pierwszej z książek z serii CLUE „Zagadka Salamandry” spotykamy się ze słynnym stwierdzeniem Sokratesa „Wiem, że nic nie wiem””. W części drugiej – „Zagadka zegara maltańskiego” napotykamy się na filozofię Św. Augustyna, oraz jego rozważania o tym, czym jest czas.

 O czym właściwie są książki „Zagadka Salamandry” i „Zagadka Zegara Maltańskiego”?

Akcja obu książek toczy się nad Zatoką Okrętów, gdzie w pensjonacie „Perła” mieszka nastoletnia Cecilia. W pierwszej części serii CLUE „Zagadka Salamandry” już na samym początku dowiadujemy się, że spacerująca Cecilia znajduje zwłoki nieznajomego mężczyzny. Zaraz po tym tuż za nią zjawia się chłopak – to Leo. Zamiast jednak kogokolwiek powiadomić o tym fakcie Leo robi zdjęcia zwłokom i dopiero powiadamia swoją matkę, która jak się okazuje jest nowym menadżerem pensjonatu. W takich to dziwnych okolicznościach poznaje się dwójka z trójki dzieciaków, o których opowiada cała seria. 
Cecilia poprzedniego lata straciła matkę, której ciało morze również wyrzuciło na brzeg. Wszystko zostało uznane za nieszczęśliwy wypadek, jednak w miarę gdy akcja obu książek toczy się swoim rytmem wątek ten nadal zostaje niedokończony. Co pewien czas pojawiają się nowe okoliczności, które mogłyby wskazywać na fakt, że śmierć matki dziewczyny nie była jednak wypadkiem, ani przypadkiem…
Po niezwykłym odkryciu, gdy na plażę przybyli już ojciec Cecylii i matka Leo dziewczyna udaje się do Une – swojej przyjaciółki. Leo podąża za nią poznając jak się potem okazuje trzeciego członka ich „paczki”. Egon oczywiście jest psem Une, zatem już początku książki możemy przeczytać w jakich okolicznościach poznali się przyjaciele, od których imion powstała cała seria książek. 🙂
Nastolatki chcąc przemyśleć co się naprawdę stało i zastanowić nad tym udają się na wieżę, do pokoju Cecylii, gdzie odkrywają, dzięki zdjęciom które wcześniej zrobił Leo iż ktoś już wcześniej był przy zwłokach znalezionego na plaży mężczyzny … świadczą o tym  ślady na piasku, oprócz tego dostrzegają  nietypowy tatuaż mężczyzny, który przedstawiał salamandrę…
Cała czwórka (tak, pies Une także odgrywa tutaj swoją ważną rolę) małymi krokami stara się rozwiązać zagadkę tajemniczego mężczyzny … czy im się to uda? I co z matką Cecilii? Po odpowiedź na te pytania zapraszam do lektury książki „Zagadka Salamadry”.

Zagadka zegara maltańskiego” to druga z czterech części serii CLUE, w której przed nastolatkami pojawia się kolejna zagadka do rozwiązania. Cecilia dowiaduje się także nowych faktów z ostatniego dnia życia jej matki …

W książce „Zagadka zegara maltańskiego” okaże się, że jeden z największych sklepów jubilerskich w Oslo został obrabowany. Sprawcom udaje się ukraść niemal dwadzieścia kilogramów czystego złota, cenną biżuterię, oraz unikatowy zegar Zakonu Maltańskiego, którego wartość wyceniono na ponad pięć milionów koron. Złodzieje zostają ujęci … ale … czy aby wszyscy? Nie udało się też odzyskać łupu, gdzie zatem ukryty jest zegar z resztą cennych rzeczy? A przede wszystkim co wspólnego z tym wszystkim ma pensjonat „Perła”, dawny mieszkaniec Zatoki i goście przebywający w pensjonacie? Na wszystkie te i wiele innych pytań przyjaciele starają się odpowiedzieć narażając się nie raz na niebezpieczeństwo …

Co sądzę o książkach i czym właściwie różnią się kryminały dla młodzieży od tych dla dorosłych?

Książki z serii CLUE oczywiście bardzo polecam. Co prawda nie dla małych dzieci … ale nastolatkom tak … i dorosłym. Obie książki czytałam jednym tchem. Pomimo, że są adresowane do młodzieży mnie również zaciekawiły. Akcja toczy się szybko, nie ma zbędnych opisów, sprawy są ciekawe, a rozwiązania jeszcze bardziej. 🙂 Książki nie raz trzymają w napięciu i muszę przyznać, iż jestem bardzo ciekawa kolejnych dwóch części, poza tym czyta się je dość szybko – dla mnie była to jedna książka na jeden wieczór. 🙂

Co do drugiego pytania – czym te kryminały różnią się od tych dla dorosłych? – otóż opisem pewnych scen. Nie znajdziemy tutaj nic drastycznego, a jedynie fakty na których książka się opiera. Zwłoki są zwłokami, nie ma brutalności, szczegółów śmierci itp. Znajduje się tutaj po prostu to co potrzeba, aby akcja mogła się ciekawie toczyć dalej. Poza tym jak wspomniałam wcześniej każda z książek nawiązuje do danego filozofa, czym zaciekawia młodzież może i do głębszego zgłębienia wiedzy na jego temat.

A co o książkach sądzą inni?

O „Zagadka Salamandry”:


Dobrze napisane, opowieść jest zwarta oraz pełna akcji, tropy subtelnie porozsiewane i zebrane bez uproszczeń w inteligentną całość. 

~ Marie L. Kleve, Dogbladet


Intryga zbudowana na solidnych podstawach, język prosty i celny oraz pisarz znający materię, o której pisze, od A do Z.  

~ Mari Nymoen Nilsen, VG

O „Zagadka zegara maltańskiego”:


Przede wszystkim – ekscytujące! Język giętki. Dobrze naszkicowane postacie. Oprócz doskonale zarysowanej akcji i mądrze zbudowanej intrygi, czytelnik dostaje porcję wiedzy. 

~ Knut Holt

Dziękuję Wydawnictwu Smak Słowa za możliwość zrecenzowania książek, oraz zachęcam Was do odwiedzin.

http://www.smakslowa.pl/

Lubicie czytać książki detektywistyczne/ kryminalne? A może lubią je Wasze dzieci? Możecie polecić jakieś ciekawe propozycje?


Podziel się :) - Udostępnij !

Może Maxi Zestaw 40 Pastelowych Planerów ArtMama? (kliknij tu)

Chcesz Karty Pracy - Litery? (kliknij tu)

Chcesz Kolorowankę Dla Dziecka? (kliknij tu)

A może Zestaw 17 Planerów? (kliknij tu)

3 Comments:

  1. "Kryminał dla nastolatków" nie brzmi dla mnie zachęcająco, ale ta "podbudowa filozoficzna" już tak 🙂 Zajrzę do książek podczas najbliższej wizyty w bibliotece 🙂 Trafiłam tu widząc Twój link udostępniony w moderowanej przeze mnie społeczności "Książki dla dzieci i młodzieży" na G+ i chyba będę zaglądać częściej 🙂 Pozdrawiam, Ola 🙂

  2. Bardzo ciekawa recenzje. Kto wie, może z ciekawosci po książki sięgnę 🙂

    • Książki są naprawdę warte polecenia, tym bardziej, że akcja toczy się non stop, a autor świetnie buduje napięcie. Poza tym jest to lektura w sam raz na jeden wieczór. 🙂 Cieszę się, że moja recenzja ci się spodobała. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *