Podziel się :) - Udostępnij !
„Cyfrowi rodzice” to książka dla każdego rodzica, który ma wątpliwości w kwestii korzystania przez dziecko z dobrodziejstwa cyfryzacji. Jak być rodzicem czujnym, a nie przeczulonym? O tym właśnie przeczytasz w tej książce.
Cyfrowi Rodzice – informacje ogólne o książce
Tytuł: Cyfrowi Rodzice
Podtytuł: Dzieci w sieci. Jak być czujnym, a nie przeczulonym.
Autor: Yalda T. Uhls
Tłumaczenie: Irmina Grzegrzółka
Wydawnictwo: IUVI
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 284 + 4 np. na notatki
Yalda T. Uhls – informacje o autorce
Yalda T. Uhls – jest nagradzanym psychologiem dziecięcym, badaczem i czołowym ekspertem z dziedziny wpływu mediów na dzieci. W niezrównany, wyważony sposób pomaga rodzicom i pedagogom odnaleźć się w labiryncie opinii, badań, faktów, rozmów i błędnych informacji dotyczących oddziaływania mediów na dzieci. Całą karierę zawodową poświęciła mediom, najpierw jako autor w studiach filmowych takich jak MGM i Sony, obecnie jako specjalista do spraw dzieci i mediów. Dr Uhls z zaangażowaniem przekłada naukę na wiedzę praktyczną i porady dla rodziców, organizacji i pedagogów.
Dzieci w Sieci. Jak być czujnym, a nie przeczulonym
Z okładki:
Twoje dziecko wcześniej nauczyło się obsługiwać tablet niż zawiązywać buty?
Z teraz więcej czasu spędza w sieci niż z Tobą?
Jeśli tak, to jesteś cyfrowym rodzicem, czy tego chcesz, czy nie.
Pewnie czujesz się trochę zagubiony, może nawet przerażony tym,
jak ważne dla Twojego dziecka jest życie w sieci.
Ta książka jest dla Ciebie!
To wyważony i świetnie napisany poradnik dla rodziców e-dzieci. Autorka, oddzielając fakty od mitów, nazywa i porządkuje to, co czujemy intuicyjnie i co czasem spędza nam sen z powiek. Rozbiera na czynniki pierwsze świat nowych mediów w kontekście wychowania.
Jesteśmy pierwszym pokoleniem „dzieci w sieci” . Dynamiczny świat aplikacji i internetowych mód bywa trudny do ogarnięcia, dlatego bezcenne będą:
– liczne przykłady i anegdoty,
– konkretne wskazówki jak w nim nawigować.
O książce:
W trosce o właściwe i zdroworozsądkowe podejście do tematu, amerykańska ekspertka ds. mediów, a prywatnie matka dwójki nastolatków Yalda T. Uhis, stworzyła przewodnik umożliwiający rodzicom odnalezienie się w internetowym labiryncie. „Cyfrowi rodzice” to książka popularnonaukowa i poradnik w jednym.
Autorka rozbiera na czynniki pierwsze świat nowych mediów, ale w bardzo konkretnym kontekście: wychowania dzieci i młodzieży. Zauważa bowiem, że współcześni rodzice są pokoleniem przecierającym szlak na nieznanym obszarze, w którym wpływ nowoczesnych technologii na młodociane ciała i umysły nie jest jeszcze w pełni zbadany i ujawni się dopiero za kilkadziesiąt lat.
Punktem wyjścia dla analiz i porad formułowanych przez Yaldę T. Uhis są zasady działania mózgu oraz wpływ ekranu na naszą percepcję i rozwój umysłowy dzieci. Autorka porusza kolejno tematy internetu, mediów społecznościowych i obyczajów internetowych, roli nowych mediów w edukacji oraz gier komputerowych.
Moja opinia:
Książka „Cyfrowi Rodzice” napisana została prostym i zrozumiałym językiem. Mimo to zawiera wiele cennych informacji dla rodziców. Co mnie pozytywnie zaskoczyło jest to lektura, która porusza temat cyfryzacji i wpływu jej na dzieci zarówno te kilkuletnie, jak i nastoletnie.
Na początku zastanawiałam się czego mogę się po książce spodziewać. Sama pozwalam córce korzystać czasami z tabletu, czy komputera, gdyż uważam, że nie jest to nic złego jeśli stosowane jest z głową i z umiarem. Czy jednak postępuję na pewno właściwie? Bo tak jak pisze na okładce jest właśnie u nas – nie umie jeszcze sznurować butów, a z tabletem radzi sobie lepiej niż nie jeden dorosły.
Po lekturze tej książki muszę przyznać, że się uspokoiłam, a wiele badań potwierdziło niektóre z moich przypuszczeń. Szczególnie zaciekawiła mnie historia dwóch ojców, którzy w zupełnie inny sposób podeszli do cyfrowego świata, jednak jeśli chodzi o wychowanie swoich dzieci i przekazywanie im wartości itp. postępowali bardzo podobnie. Zapewne wynika to z faktu, że ojcowie ci byli rodzeństwem. Jak się okazało zarówno dzieci pierwszego z nich, który to pozwolił dzieciom na korzystanie ze świata cyfrowego, jak i drugiego, który swoim pociechom tego zabronił i trzymał z dala od internetu i nie tylko, wychowali potomstwo mniej więcej w ten sam sposób rozwinięte emocjonalnie itp. Jak się okazuje spędzanie czasu z dziećmi i ogólne zasady im wpojone miały decydujący wpływ na ich zachowanie i wychowanie. W książce znajdziemy dużo więcej podobnych przykładów i w różnym kontekście przydatnych informacji.
Książka jest podzielona na trzy części: podstawy, media społecznościowe, oraz nauka. W każdej z nich znajdziemy wiele informacji, które osobiście mnie zaciekawiły, ale niektóre i zdziwiły, gdyż nie przypuszczałam, że tak może być, a już na pewno się nie spodziewałam, że na dany temat ktoś przeprowadził badania. Jakie tematy tutaj znajdziemy? Np. m. in. media w twoim otoczeniu, czynne zaangażowanie w świat mediów twojego dziecka, pięć rekomendowanych zasad dla wszystkich (niezależnie od wieku), czas przed ekranem – niemowlęta i małe dzieci, uczenie się z ekranu, kiedy dziecko jest gotowe na komórkę?, jak cyfrowy świat wpłynie na nastoletni mózg, gry wideo a uzależnienie, papier kontra ekran, wpływ internetu na pamięć, oraz wiele innych interesujących tematów, które na pewno zaciekawią nie jednego rodzica.
Za możliwość recenzji książki Dziękuję Wydawnictwu IUVI, a Was Zapraszam do odwiedzin:
A jakie jest Twoje zdanie na temat dostępu do świata cyfrowego wśród dzieci?
Podziel się :) - Udostępnij !
Chcesz Karty Pracy - Litery? (kliknij tu)
Chcesz Kolorowankę Dla Dziecka? (kliknij tu)
A może Zestaw 17 Planerów? (kliknij tu)
Zabieram się za nią i zabieram, może dziś zacznę 🙂