Wielkie (i te nieco mniejsze) pytania psychologii

Podziel się :) - Udostępnij !

Książka Wielkie (i te nieco mniejsze) pytania psychologii, której autorem jest Wiesław Łukaszewski to zbiór odpowiedzi na wiele pytań znajdujących się na ponad 500 stronach, a wszystko to umieszczone w 15 rozdziałach posegregowanych tematycznie.
Wielkie (i te nieco mniejsze) pytania psychologii okładka

Wielkie (i te nieco mniejsze) pytania psychologii

 

Autor: Wiesław Łukaszewski

Wydawnictwo: Smak Słowa

Oprawa: miękka

Ilość stron: 542

Wiesław Łukaszewski -informacje o autorze

Wiesław Łukaszewski – wybitny autorytet z zakresu psychologii społecznej i psychologii osobowości.  W kręgu jego zainteresowań znajduje się również psychologia motywacji. Autor wielu istotnych artykułów publikowanych w prestiżowych pismach psychologicznych. Znawca tematyki wytrwałości. Miłośnik dobrej literatury. 
Obecnie profesor na Wydziale Zamiejscowym Uniwersytetu SWPS w Sopocie, członek prezydium Komitetu Nauk Psychologicznych PAN. Od kilku lat współpracuje również z miesięcznikiem „Charaktery”.

Co znajdziemy w książce „Wielkie (i te nieco mniejsze) pytania psychologii” ?

Na okładce przeczytamy:
„Fascynującą cechą człowieka jest jego ciekawość. Dociekanie istoty rzeczy. Umiejętność zadawania pytań. I poszukiwanie odpowiedzi.
Ta książka po raz kolejny stawia wielkie pytania. Wielkie, a także te nieco mniejsze. Pytania, jakie przez lata zadawali sobie psychologowie w odniesieniu do człowieka i świata, w którym ten człowiek żyje. 
Pytania mogą pozostać te same, lecz odpowiedzi ulegają nieuchronnym zmianom. Zmienia się świat, który nas otacza, zmieniają się również metody badawcze i sposób myślenia badaczy, a ich największe ustalenia dotyczące tego, kim jesteśmy i jacy jesteśmy, znajdują się właśnie tu – w tym tomie.”
W książce znajdziemy 15 rozdziałów – każdy poświęcony innemu zagadnieniu psychologii. I tak:
Rozdział 1 – Kim jest człowiek jako przedmiot badań psychologicznych.
Rozdział 2 – Czy psychologia może być zgodna ze zdrowym rozsądkiem?
Rozdział 3 – Czy można poznać człowieka? Czy można poznać samego siebie?
Rozdział 4 – Świadomość czy nieświadomość?
Rozdział 5 – Kto tu rządzi: soma czy psyche?
Rozdział 6 – Czy wystarczy, aby było dobre i ważne? Zapomniany wymiar estetyczny.
Rozdział 7 – Doświadczenie gatunku czy doświadczenie indywidualne?
Rozdział 8 – Czy jesteśmy tylko dziećmi doświadczenie?
Rozdział 9 – Dlaczego wszyscy chcę być inteligentni?
Rozdział 10 – Czy język jest obrazem duszy?
Rozdział 11 – Rozum czy emocje?
Rozdział 12 – Talenty czy praca?
Rozdział 13 – Wolność czy konieczność? Pan swojego losu czy ofiara losu?
Rozdział 14 – Czy człowiek ma wiele twarzy?
Rozdział 15 – Czy ludzie się zmieniają?
Każdy rozdział ma od trzech do dwunastu podrozdziałów, a część z nic posiada także pod podrozdziały. Książka jest obszerna, gdyż liczy ponad 500 stron. Znajdziemy tutaj wiele wykresów, przedstawione i omówione wyniki badań, przykłady danych zachowań i wiele więcej…
Co sądzę o książce „Wielkie (i te nieco mniejsze) pytania psychologii” ?

Książkę Wiesława Łukaszewskiego mogę polecić osobom, które lubią czytać książki psychologiczne. Co prawda autor stara się jak może, aby nie używać terminów, które byłyby dla czytelnika nie zrozumiałe, jednak mimo to spotkałam się z kilkoma wyrażeniami, których musiałam wyjaśnienia szukać. Całość muszę przyznać jest dość ciekawa, szczególnie jeśli interesuje nas taka właśnie tematyka. Przeczytamy o tym jak nasze zmysły mogą nas zmylić, o efekcie placebo, czy kultura w której się wychowaliśmy ma duże znaczenie na to jakie wartości postrzegamy jako pozytywne, co Polacy myślą o przywróceniu kary śmierci, oraz wiele więcej. Szczególnie z jednej strony zdziwił, a z drugiej zaskoczył mnie fakt, iż „według badań Ośrodka Badania Opinii Publicznej (sierpień 2011) większość Polaków wierzy w skuteczność stosowanych kar. Ponad połowa uważa, że bicie dzieci jest wartościowym sposobem modyfikacji zachowania.” W książce znajdziemy całe mnóstwo interpretacji różnego rodzaju badań, a także ich wyjaśnienie. Książka jest o tyle ciekawa, że porusza różne, a nie tylko jedno zagadnienie. Są kartki poświęcone ciału, psychice, zachowaniom itp. dzięki czemu nie jest to lektura monotonna. Jeśli zatem taka tematyka Was ciekawi i lubicie książki psychologiczne to „Wielkie (i te nieco mniejsze) pytania psychologii” powinna się znaleźć na waszej półce.

Co o książce „Wielkie (i te nieco mniejsze) pytania psychologii” sądzą inni?


Wśród wielkich i małych pytań psychologii można by zadać i takie: kto mógłby napisać książkę o ludzkich zachowaniach, która byłaby niebanalna dla psychologów akademickich, a zarazem całkowicie zrozumiała dla czytelnika nieobeznanego z psychologicznymi teoriami i naukową terminologią? Wiesław Łukaszewski zdecydowanie to potrafi. I choć nie wiem kim jesteś potencjalny Czytelniku, wiem, że to książka dla Ciebie!

~ prof. Dariusz Doliński

Za możliwość recenzji książki dziękuję Wydawnictwu Smak Słowa, oraz Business&Culture, a Was Zapraszam do odwiedzin:

http://www.smakslowa.pl/


Podziel się :) - Udostępnij !

Może Maxi Zestaw 40 Pastelowych Planerów ArtMama? (kliknij tu)

Chcesz Karty Pracy - Litery? (kliknij tu)

Chcesz Kolorowankę Dla Dziecka? (kliknij tu)

A może Zestaw 17 Planerów? (kliknij tu)

2 Comments:

  1. Ostatnio zainteresowały mnie zagadnienia z dziedziny psychologii, więc zapisuję tę książkę do mojej listy "must have" na 2016 rok 🙂

  2. W sumie na co dzień raczej takich książek nie czytam, ale czemu by w sumie raz nie spróbować? 😉

    Pozdrowionka,
    Smiley
    https://www.facebook.com/SmileyProjectPL/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *