Książki dla młodzieży – cz. 3 i 4 serii CLUE Horsta

Podziel się :) - Udostępnij !

„Zagadka dna morskiego” i „Zagadka hien cmentarnych” to kolejne dwie części serii CLUE – książek dla młodzieży o zabarwieniu kryminalnym napisane przez znanego norweskiego pisarza Jørna Liera Horsta.

O autorze – Jørn Lier Horst

  
Jørn Lier Horst (ur. 1970) to pisarz i dramaturg, jeden z najsłynniejszych norweskich autorów powieści kryminalnych. Do 2013 roku pracował jako szef wydziału dochodzeniowego policji w Vestfold. Stworzył cykl kryminałów, w których głównym bohaterem jest William Wisting, policjant pracujący w Larviku. Jego powieści ukazały się dotąd w przekładach na blisko 20 języków. W Polsce ukazały się dotąd jego trzy książki dla dorosłych: „Jaskiniowiec”, „Psy gończe” oraz „Poza sezonem”, oraz dwie dla młodzieży: „Zagadka Salamandry” i „Zagadka zegara maltańskiego”.

„Zagadka dna morskiego” – informacje ogólne

Autor: Jørn Lier Horst
Wydawnictwo: Smak słowa
Tłumaczenie: Milena Skoczko
Seria: CLUE
Ilość stron:157
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Format:12,5 x 20 cm

„Zagadka hien cmentarnych” – informacje ogólne

Autor: Jørn Lier Horst
Wydawnictwo: Smak słowa
Tłumaczenie: Milena Skoczko
Seria: CLUE
Ilość stron:155
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Format:12,5 x 20 cm

Dlaczego seria nazywa się CLUE?

Na okładce przeczytamy:

CLUE to seria minipowieści kryminalnych dla młodych czytelników.
CLUE to angielskie słowo oznaczające wskazówkę lub trop prowadzący do rozwiązania zagadki.
CLUE to również pierwsze litery imion czworga bohaterów serii: Cecilii, Leo, Une i psa Egona.
Cecilia Geathe mieszka w pensjonacie „Perła” razem ze swoim ojcem, Alanem W. Gaathe, który jest jego właścicielem i dyrektorem. Matka Cecilii, Iselin, w niewyjaśnionych okolicznościach utopiła się zeszłego lata w wodach Zatoki Okrętów.
Leo Bast właśnie wprowadził się nad Zatokę Okrętów. Mieszka razem ze swoją matką Rebekką, która niedawno objęła stanowisko kierownika pensjonatu. Rodzice Leo są rozwiedzeni. Ojciec jest dziennikarzem i mieszka na stałe w Dubaju.
Une Flaker od urodzenia mieszka w starym domu pilota morskiego we wschodniej części Zatoki Okrętów razem z rodzicami dwoma braćmi. Ojciec jest rybakiem, a matka nauczycielką w szkole w mieście.
Egon jest psem Une. Swoje imię zawdzięcza temu, że jest uparty, robi, co chce i ma rozbuchane ego. sięga Une do kolan, ma brązową, kręconą sierść, długi ogon i mokry pysk. Jest mieszańcem, ale niektórzy twierdzą, że w jego żyłach płynie krew psa policyjnego.

Co wyróżnia serię CLUE?

Każda z części serii CLUE ma podbudowę filozoficzną. Aby móc rozwiązać zagadki kryminalne, Cecilia, Une i Leo muszą nauczyć się myśleć w taki sam sposób jak najwybitniejsi filozofowie świata. W trzeciej z książek z serii CLUE „Zagadka dna morskiego” spotykamy się z filozofią Arystotelesa i „złotym środkiem”. W czwartej części serii CLUE „Zagadce hien cmentarnych” mottem Horst uczynił cytat z norweskiego myśliciela Sorena Kierkegaarda „Życie można zrozumieć, patrząc nań tylko wstecz. Żyć jednak trzeba naprzód.”

O czym właściwie są książki „Zagadka dna morskiego” i „Zagadka hien cmentarnych”?

Akcja obu książek toczy się nad Zatoką Okrętów, gdzie w pensjonacie „Perła” mieszka nastoletnia Cecilia, oraz jej przyjaciel Leo. Codziennie odwiedza ich Une wraz ze swoim psem Egonem. „Zagadka dna morskiego” i „Zagadka hien cmentarnych” to dwie kolejne książki serii CLUE, następczynie wydanych we wrześniu ubiegłego roku przez Wydawnictwo Smak Słowa „Zagadki Salamandry” i „Zagadki zegara maltańskiego”. Przyjaciele mają niebywały dar popadania w tarapaty i rujnowania planów przestępcom grasującym w okolicach Zatoki Okrętów. Odkrywanie kolejnych poszlak, dowodów i zaskakujących faktów powoduje u małych detektywów dreszczyk emocji i dostarcza im wielkiej frajdy.
W „Zagadce dna morskiego” nad Zatokę Okrętów przybywa ekipa filmowa, a wszędzie roi się od aktorów i kamerzystów. Okazuje się jednak, że nie wszyscy mieszkańcy pensjonatu „Parła” są tymi, za których się podają. I nie wszyscy mają ochotę znaleść się w obiektywie kamery. Nastolatki rozwiązują kolejną zagadkę, tym razem znika kamera, wraz z zapisanym na niej nagraniem pracy aktorów. Podczas śledztwa na jaw wychodzą inne fakty, a na powierzchnię wody wypływa but … jak się potem okazuje skrywający dawną tajemnicę.
Zagadka hien cmentarnych” to czwarta z części serii CLUE. W nocy nad Zatoką Okrętów dzieją się dziwne rzeczy. Cecilia, Leo i Une odkrywają, ze ktoś przekopał stare groby na miejscowym cmentarzu. Korzystając z okazji, że noce są jeszcze dość ciepłe nastolatki postanawiają nocować w namiocie i sprawdzić, a może i nakryć na gorącym uczynku osoby, które są za to odpowiedzialne. Trafiają z jednego śladu na drugi, który w jakiś sposób przybliża ich do odkrycia prawdy, jednak jej nie ujawnia. W międzyczasie okazuje się, że kamienny kościół skrywa fascynujące zagadki z przeszłości. Krążą też plotki, że nawiedza go zmarły pastor, a ponad 60 lat tamu szwedzki organista zabrał do grobu tajemnicę niemieckiego złota. Jeśli czytaliście poprzednie części to wiecie, że przejawia się w nich motyw tajemniczej śmierci matki Cecylii, która zginęła, a wszystko zostało sklasyfikowane jako nieszczęśliwy wypadek. W tej części sprawa zostaje wyjaśniona, a Cecilia może w końcu odetchnąć znając całą prawdę, tym bardziej, że sama przyczyniła się wraz z przyjaciółmi do jej rozwikłania. S. Kierkegaard, który przyjmuje w książce rolę filozoficznego przewodnika  zwraca uwagę na na trudne pytania, poczucie odpowiedzialności i wolność wyboru.
Jeśli seria CLUE przypadła Wam do gustu mam  świetną wiadomość, która mnie osobiście zaskoczyła, ale i też ucieszyła. Mianowicie cały czas myślałam, że „Zagadka hien cmentarnych” będzie ostatnią z części serii, tym bardziej, iż zagadka tajemniczej śmierci matki Cecylii została rozwikłana. Ale nie, będą kolejne część … to jest ta dobra wiadomość. 🙂 Trochę gorsza brzmi: Kolejna część serii CLUE będzie nosić tytuł „Zagadka wolności” i będzie dostępna w Polsce, ale … dopiero w 2017 roku. Zatem trochę cierpliwości na pewno się przyda wyczekując na nią. Pierwszy jej rozdział możecie przeczytać już dzisiaj, gdyż znajduje się ona na końcu książki „Zagadka hien cmentarnych”.
Również i te dwie części bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły przebiegiem akcji, która raz przyspieszała, a innym razem trzymała w napięciu. Człowiek myśli, że już zna odpowiedz, a jednak rozwiązanie okazuje się zaskakujące. Tak jak i w poprzednich częściach kryminały te polecam zarówno młodzieży, jak i dorosłym. Czym te kryminały różnią się od tych dla dorosłych? – otóż opisem pewnych scen. Nie znajdziemy tutaj nic drastycznego, a jedynie fakty na których książka się opiera. Zwłoki są zwłokami, nie ma brutalności, szczegółów śmierci itp. Znajduje się tutaj po prostu to co potrzeba, aby akcja mogła się ciekawie toczyć dalej.
Zarówno „Zagadka dna morskiego”, jak i „Zagadka hien cmentarnych” były wyczekiwanymi przeze mnie książkami, z uwagi na to, iż pierwsze dwie części serii bardzo mi się spodobały. Miało to pewnie też swoją zasługę w tym, że obie książki przeczytałam „jednym tchem” w jeden dzień, jedna po drugiej. 🙂 Zatem nie pozostaje mi nic innego, jak zachęcić Was do czytania i przekonania się na własnej skórze jak pisze J. L. Horst.

Dziękuję Wydawnictwu Smak Słowa za możliwość zrecenzowania książek, oraz zachęcam Was do odwiedzin.

http://www.smakslowa.pl/

Jeśli jesteś ciekawy innych książek tego autora, recenzje przeczytasz tutaj:
„Poza sezonem” – kryminał dla dorosłych
książki dla młodzieży – „Zagadka Salamandry” i „Zagadka zegara maltańskiego” – pierwsza i druga część z serii CLUE


Podziel się :) - Udostępnij !

Może Maxi Zestaw 40 Pastelowych Planerów ArtMama? (kliknij tu)

Chcesz Karty Pracy - Litery? (kliknij tu)

Chcesz Kolorowankę Dla Dziecka? (kliknij tu)

A może Zestaw 17 Planerów? (kliknij tu)

1 Komentarz:

  1. Super post i wspaniałe recenzje. 🙂 Myślę, że te książki są bardzo ciekawe. 🙂 Pozdrawiam i zapraszam do siebie: http://www.fitnesswomen.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *